3 yıl hapis yatacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Aralık 3, 2022
Kıbrıs

3 yıl hapis yatacak

3 yıl hapis yatacak

Devrim DEMİR

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Kasım ayında Metehan Sınır Kapısı’ndan KKTC’ye Rum plakalı taksi ile 60 gram bonzai geçiren ve suçüstü yakalanan Erdoğan Öznannımlar aleyhindeki kararını dün açıkladı.
Mahkeme “Uyuşturucu ithal ve tasarruf” suçundan suçlu bulduğu Erdoğan Öznannımlar’ı 3 yıl hapislik cezasına mahkûm etti.
Ömer Güran başkanlığında, Yargıç Rauf Kürşat ve Yargıç Vedia Berkut Barkın’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararını Yargıç Vedia Berkut Barkın okudu.


“Uyuşturucu suçunda patlama var”
Kararı okuyan Vedia Berkut Barkın, son yıllarda uyuşturucu suçunun ülkede yaygınlaşarak önüne geçilemediğini, mahkeme gündemini bu tür davaların işgal ettiğini anlattı.
“Uyuşturucu suçuna 18 yıla kadar hapisliği öngörülmektedir” diyen Barkın, bu tür suçları önlemek için mahkemelere büyük görevler düştüğünü söyledi.
Barkın, mahkemelerin vereceği ağır ve ibret verici cezalarla uyuşturucu suçlarının son bulabileceğini belirtti.

“Toplum kan ağlıyor”
Uyuşturucunun toplum psikolojisi ve aile bağlarını oldukça etkilediğine dikkat çeken Vedia Berkut Barkın, halkın ve özellikle gençlerin uyuşturucu ile kemirildiklerinin göz önünde olduğuna vurgu yaptı.
Barkın, Erdoğan Öznannımlar’ın mahkemeden özür dilediğini, suçunu kabul ettiğini anımsattı.
Sanığa ceza takdir ederken kişisel durumunun etraflıca izlendiğini söyleyen Barkın, “Ülkede uyuşturucu batağına düşenlere ciddi cezalar verilmesi gerekmektedir. Herkesin artık yeter dediği suç olan uyuşturucuya caydırıcı cezalar verilmeli. Sanığın ülkeye ithal ettiği 60 gram bonzai azımsanmayacak kadar az olmamakla beraber, hoş görü ile karşılanmayacak bir durum. ” dedi.

3 yıla mahkûm oldu
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde okunan kararda sanığın yeniden topluma kazandırılması için en adil ve en uygun olanının hürriyetini bağlayıcı ceza olduğu ifade edildi. Mahkeme heyeti sanık Erdoğan Öznannımlar’ı 3 yıl hapis cezasına mahkûm ettiğini duyurdu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar