3 yıl hapis yatacak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Aralık 3, 2022
Kıbrıs

3 yıl hapis yatacak

3 yıl hapis yatacak

Nadire BAHADİ

İşlediği uyuşturucu suçu nedeni ile 2008 yılında ülkeden ihraç edilip girişi yasaklandığı halde SOS Çocukköyü’nde kalan çocuklarını görebilmek için 2014 yılında sahte kimlik ile Gazimağusa Limanı’ndan giriş yapan Ahmet Seviner’in yargı süreci sona erdi. Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde aleyhine getirilen 4 davadan suçlu bulunan Seviner, 3 yıl hapis cezasına mahkum edildi.


2 ay sonra yakalandı
Ülkeye girişinin yasak olduğunu bildiği halde 28 Ağustos 2014 tarihinde Ali Bitmezoğlu’na ait TC Nüfus Cüzdanı ile Gazimağusa Limanı’ndan ülkeye giriş yapan Ahmet Seviner, polise yapılan bir ihbar üzerine 2 ay sonra Lefkoşa’da bulunarak tutuklandı. 20 Ekim 2014 tarihinde Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarılan Seviner, SOS Çocukköyü’nde çocukları olduğu ve tüm ailesinin KKTC’de yaşadığını söyleyerek sahte kimlikle giriş yapmak zorunda bırakıldığını ifade etmişti. 2001 yılında benzer bir suçtan yargılanarak 1 yıl hapis cezasına mahkum edilen Seviner ayrıca 2008 yılında ülkeye uyuşturucu ithal etme suçundan da sınır dışı edilerek ülkeye girişi yasaklandı. Sanık Seviner, 20 Ekim 2014 tarihinden beri hükümsüz tutuklu olarak cezaevine yargılanmayı bekliyordu.

Güzeler: Benzer suçlar son yıllarda arttı
Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Ahmet Seviner ile ilgili kararı Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler okudu. Güzeler, sanık Ahmet Seviner’in bilerek ve hile yolu ile Ali Bitmezoğlu adına düzenlenen TC Nüfus Cüzdanı’nı sahtekarlıkla tedavüle sürmek, başkasının kimliğine bürünmek, sahte davranışla kayıt temin etmek ve KKTC’ye kanunsuz giriş yapmak suçlarından yargılanarak suçlu bulunduğunu kaydetti. Ülkede son yıllarda benzer suçlarda artış yaşandığını ifade eden Güzeler, yasa koyucunun bu tür suçlar için 10 yıla kadar hapislik cezası öngördüğünü ifade etti. “Hiç kimsenin devlet otoritesine ve işleyişine karşı resmi belgeyi sahteleyerek tedavüle sürüp, sahte davranışla kayıt temin etmeye hakkı yoktur” diyen Güzeler, sanığın benzer sabıkasının da bulunmasının göz önünde bulundurulduğunu da ifade ederek Ahmet Seviner’in 3 yıl hapis cezasına mahkum edildiğini açıkladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar