3 Saniyede 107 Milyon buhar oldu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 4, 2023
Ekonomi

3 Saniyede 107 Milyon buhar oldu

Borsa İstanbul’da önceki gün saat 17.30’dan sonra yapılan işlemler bilgisayar saatinde yaşanan 3 saniyelik bir fark nedeniyle iptal edildi. Toplam işlem hacminin yaklaşık 107 milyon TL’sinin iptal edildiği belirtiliyor.

Borsa İstanbul’da önceki gün teknik bir arıza nedeniyle saat 17.30’dan sonra gerçekleştirilen 6.085 işlem iptal edildi. İşlem iptali Borsa İstanbul ile atomik saat arasındaki 3 saniyelik farktan kaynaklandı. Atomik saat, atomların rezonans frekanslarını sayarak zamanı ölçen bir saat çeşidi. Zamanı en doğru ölçen saat olarak görülüyor.
Borsada saat 17.30 ile 17.40 arasında uygulanan kapanış seansında pozisyon kapatma işlemleri yapılıyor. Bu nedenle iptal edilen işlemler, pozisyonlarını ertesi güne taşıyan yatırımcılar açısından sıkıntılar oluşturdu. Önceki gün toplam 2.8 milyar TL’lik işlem hacmi gerçekleşti. Ancak, bu işlemlerin yaklaşık 107 milyon TL’lik bölümü saat 17.30’dan sonra yapılan yani iptal edilen işlemler olduğu tahmin ediliyor.


Teknoloji yenilenecek

Konuyla ilgili olarak borsadan yapılan açıklamada şöyle denildi: “6.5.2013 tarihinde sistemde yaşanan teknik bir sorun nedeniyle 2. seansta kapanış bölümünde gerçekleşen işlemlerin tamamının iptal edilmesi zorunluluğu ortaya çıktı. Saat 17.30’dan sonra gerçekleşen tüm işlemler iptal edildi. Bu doğrultuda, kapanış seansında gerçekleştiriler 6.085 adet işlem iptal edilirken, 17.30’dan önceki işlemler ise geçerliliğini koruyor.”

Yaşanan sorunların Borsa İstanbul’un altyapı çalışmalarından kaynaklanmış olabileceği belirtiliyor. 2023’te İstanbul Finans Merkezi Projesi’nin merkezinde yer alan Borsa İstanbul’un işi zor gibi gözüküyor. Çünkü, doğu ile batı arasında bir köprü olmayı planlayan Borsa İstanbul’un öncelikle teknolojisini yenilemesi gerekiyor.

Altyapı ortağı alacak

Nitekim, geçen ay İMKB, VOB ve Altın Borsası’nın ‘Borsa İstanbul’ çatısı altında birleşmesi nedeniyle Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan, gazetecilerle biraraya gelmiş ve burada borsanın teknolojisinin yenilenmesi gerektiğine dikkat çekmişti. Borsa İstanbul’un yüzde 25’lik hissesinin stratejik ortaklara satılması planlanıyor.
Stratejik üç ortak kurması beklenen Borsa İstanbul’da bu ortaklardan biri altyapı donanımı sağlayacak. Borsanın teknolojisini uzay ve savaş teknolojine benzeten Turhan, şu anda saniyede 5 bin olan emir işleme kapasitesini saniyede 30 bine çıkarmayı hedeflediklerini ifade etmişti. Borsa İstanbul, teknik arızadan sonra stratejik ortaklıklar konusunda daha hızlı davranabilir.

Emir ve işlemler ne zaman iptal edilir

Borsa İstanbul’da emir ve işlemler şu durumlarda iptal edilebilir:

* Bilgisayardan kaynaklanan hatalar.

* Aracı kuruluşlardan en az birinin hatalı emri veya eksper tarafından hatalı emir girişi sonucunda gerçekleşen işlemlerin varlığı halinde.

* Yapay fiyat ve piyasa oluşturulmasında yasaklanan hallerin herhangi birinin var olduğunun tespiti halinde.

* Aracı kuruluş veya menkul kıymetlerin işlemlerini durduracak diğer maddi unsurların ortaya çıkması halinde.

Borsa endeksi 90 binde tutunamadı

Yurtdışı piyasalardaki olumlu havanın yanı sıra Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu artıracağı beklentisiyle 10 gün üst üste prim yapan BIST endeksi dün yükselişine ara verdi. Günü yüzde 35 düşüşle tamamladı. Ancak, endeks gün içinde 90.372 puanla tarihinin en yüksek seviyesini gördü.
90 binde tutunamayan endeks, kâr satışlarıyla günü 89.459 puandan kapattı.

Uzmanlar, endeksin 90.000 ve 90.500 puan seviyesinin direnç, olası düşüşlerde ise 88.700 seviyesinin destek olduğunu belirtti. (Milliyet)

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar