Kıbrıs

3 Nijeryalı tutuklandı


Gazimağusa’da 3-6 Şubat 2014 tarihlerinde 2 ayrı soygun suçu işledikleri gerekçesi ile 7 Şubat 2014 tarihinden beri aranan 3 Nijerya uyruklu öğrenci önceki gün geçirdikleri bir trafik kazası sonucu tespit edilerek gözaltına alındı. Soygun suçunun yanı sıra Emmanuel Okowa Dovize Okeke ve Bayo Olabanji Adebove’nin evine zorla girerek mülke tecavüz, ciddi darp ve yaralama suçunu işledikleri gerekçesi ile dün mahkemeye çıkarılan Isikhuemen Emmanuel Ikhifa-Unuane, Olufemi John Kusa ve Michael Mbanefo Dagogo’nun 3 gün poliste tutuklu kalmalarına karar verildi.

Şişeyle yaralayıp, para ve telefon çaldılar
Konu ile ilgili mahkemede ifade sunan polis memuru Hasan Özgüç, zanlı Isikhuemen Emmanuel Ikhifa-Unuane, Olufemi John Kusa ve Michael Mbanefo Dagogo’nun 3 Şubat tarihinde aralarında daha önceden tartışma yaşandığı gerekçesiyle Emmanuel Okowa Dovize Okeke’nin kaldığı eve henüz tespit edilemeyen 2 Nijeryalı kişi ile birlikte giderek eve zorla girdiklerini belirtti. Zanlıların Emmanuel Okowa Dovize Okeke’nin evine girdiği zaman Okeke’nin kız arkadaşı olan Nehal Güreşçioğlu’nu evin tuvaletine kapattıktan sonra, zanlıların müşteki Okeke’yi yere yatırıp kafasına votka şişelerini vurarak ciddi şekilde darp ettiğini ve kırık cam parçasıyla müştekiyi kalçasının 2 yerinden yaraladıklarını belirten Özgüç, daha sonra zanlıların Güreşçioğlu’na ait cep telefonunu alarak soygun suçunu işlediklerini açıkladı. Zanlıların 6 Şubat tarihinde Bayo Olabanji Adebove’nin evine zorla girdiklerini ifade eden Özgüç zanlıların tasarruflarında bulundurdukları bıçak ve evden aldıkları cam şişe ile Adebove’yi darp ettikten sonra cep telefonu ile içerisinde 1750 TL bulunan cüzdanı almak suretiyle soygun suçu işlediklerini açıkladı.
Trafikte tespit edildiler
Olayın soruşturmasını yürüten Hasan Özgüç, Nijerya uyruklu 3 öğrencinin 7 Şubat tarihinden beri arandığını belirterek, zanlıların önceki akşam geçirdikleri trafik kazası nedeni ile trafik polisleri tarafından tespit edilerek tutuklandıklarını kaydetti. Konu ile ilgili başlatılan soruşturmanın yeni başladığını belirten polis memuru Hasan Özgüç, mesele ile bağlantısı olduğu tespit edilen 2 kişinin daha arandığına işaret ederek 3 zanlının da 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.
3 gün tutuklu kalacaklar
Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Ayşen Toroslu, polisin başlatmış olduğu soruşturmanın tamamlanmadığına kanaat getirdiğini ifade ederek zanlıların 3’er gün tutuklu kalmasına karar verdi.

Başa dön tuşu