291 bin 800 kilo at eti ithal edildi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Güney Kıbrıs

291 bin 800 kilo at eti ithal edildi

291 bin 800 kilo at eti ithal edildi

Avrupa’da patlak veren ve Güney Kıbrıs’a kadar uzanan at eti skandalının yankıları sürüyor.  Rum gazeteleri 2012 yılında yalnızca Güney Kıbrıs’a 291 bin 800 kilo at eti ithal edildiğini kaydetti.

Haravgi gazetesi “AB’ye Binlerce Ton At Eti İthal Edildi” başlıklı haberinde, AB ülkelerine at eti ithal edilmesiyle ilgili olarak basına yansıyan yeni unsurların, şok yaşanmasına sebep olduğunu haber verdi.


Avrupa piyasasına 2012 yılında 60 bin tondan fazla at eti girdiğini yazan gazete, 2012 yılında yalnızca Güney Kıbrıs’a 291 bin 800 kilo at eti ithal edildiğini kaydetti.

Eurostat’ın basına verdiği ve Guardian gazetesinde yayımlanan verilere dayanarak, Güney Kıbrıs’a ithal edilen at etlerinin büyük çoğunluğunun Belçika’dan geldiğini kaydeden gazete, Fransa, İspanya ve Yunanistan’dan da Rum kesimine at et ithali gerçekleştirildiğini yazdı.

NESTLE ÜRÜNLERİNDE DE AT ETİ

Dünyaca ünlü “Nestle” markasının ürünlerinde de at etine rastlandığını yazan Alithia ise, devamla, Sağlık Hizmetleri Müdür Yardımcısı Hristos Hristu’nun açıklamalarına yer verdi.

Açıklamasında, Güney Kıbrıs’a sığır eti yerine at eti ithal edilmediğini bir kez daha vurgulayan Hristu, sonuçların Avrupa Komisyonu’na bildirildiğini belirtti.

Nestle’nin Güney Kıbrıs’taki temsilcisinin, içerisinde at etine rastlanan ürünlerin Güney Kıbrıs piyasasında bulunmadığını söylediğini de dile getiren Hristu, İngiltere ile İrlanda’dan Rum kesimine giden ve içerisinde sığır eti bulunan bütün ürünlerin; tedbir amacıyla piyasan geri çekildiklerini ifade etti.

Hristu, 3 şirketin ise skandala karışmadıkları konusunda yetkili makamları bilgilendirdiklerini sözlerine ekledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar