29 Ekim Cumhuriyet Bayramı KKTC'de de kutlandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Aralık 7, 2023
Kıbrıs

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı KKTC’de de kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti 93 yaşında… 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bugün KKTC’de de etkinliklerle kutlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümü dolayısıyla bugün sabah saat 09.30’da başkent Lefkoşa’da Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni düzenlendi.

Törende protokol sırasına göre çelenkler anıta sunuldu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. Tören, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay’ın Anıt Özel Defteri’ni imzalamasıyla tamamlandı.


Törene, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkan Vekili Hüseyin Avkıran Alanlı, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, 2. Cumhurbaşkanı ve Ana Muhalefet CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ömer Paç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Yüksek Mahkeme Başkanı Narik Şefik, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, bakanlar, milletvekilleri, askeri erkan, devlet ve Türkiye Büyükelçiliği yetkilileri, LTB Başkanı Mehmet Harmancı, muharip dernekler, kurum kuruluş ve diğer dernek temsilcileri katıldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, 93. yılına ulaşmış bulunan Türkiye Cumhuriyeti, senin Türk ulusuna armağan ettiğin en büyük eserin olma özelliğini sürdürüyor. Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik, çoğulcu bir hukuk devleti olarak gelişip güçlendikçe, o topraklarda yaşam sürenler de daha mutlu ve huzurlu bir geleceğe uzanabileceklerdir. Bu vasıfları ile Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk halkı için de en büyük güvencelerden biri anlamındadır.

 

1477731621

Bu inançla seni saygıyla anıyoruz. Ruhun şad olsun.”

TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da, Anıt Özel Defteri’ne şunları kaydetti:

“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk,

Aziz Türk halkına en değerli mirasınız olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümünde manevi huzurunuzdayız.

Türkiye ile gönül ve kader birliği yapmış olan Kıbrıs Türk halkı, Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünü milli bayramlardan biri olarak kabul etmiş, böylece bu anlamlı gün iki ülke halkları arasındaki manevi bağı güçlendirerek Yavruvatan’da da aynı coşku ve kıvançla kutlanan bir bayram şölenine dönüşmüştür.

Önderliğinizde verdiğimiz onurlu ve çetin mücadeleler sonucunda kazanılan Cumhuriyetimiz sayesinde dünyaya örnek toplumsal ve siyasal dönüşümlerle çağdaş uluslar arasındaki yerimizi alırken demokrasimizi günden güne geliştirmekte, bu uğurda birlik, beraberlik ve bütünlüğümüze yönelik içeriden ve dışarıdan her türlü tehdit ve saldırıya karşı mücadele azim ve direncimizi korumaktayız. Miras bıraktığınız ilkeler bu yolda en önemli meşalemiz, gerçekleştirdiğiniz inkılaplar medeniyet yolundaki başarılarımıza ilham olmaya devam etmektedir.

Bu duygularla aziz hatıranız önünde saygıyla eğilirken Kurtuluş Savaşımızın kahraman şehitleriyle vatan topraklarının korunması ve demokrasimizin bekası uğruna mücadele eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ve gazilerimize uzun ömürler diliyorum.”


CUMHURİYET BAYRAMI GÜZELYURT’TA KUTLANDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93. yıldönümü, Güzelyurt’ta düzenlenen törenlerle kutlandı.

Güzelyurt Belediyesi açıklamasına göre, Atatürk Anıtı önünde saat 11.30’da başlayan törene Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Diren, üst düzey askeri protokol, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, siyasi parti temsilcileri, kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile okullar katıldı.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören, protokol sırasına göre çelenklerin konmasıyla başladı. Şehitler için saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Güzelyurt’taki tören Arkeoloji ve Doğa Müzesi önünde Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç tarafından halkın bayramının kutlanmasıyla devam etti.

1477739328

Törende, Kurtuluş Lisesi Müdür Muavini ve tarih öğretmeni Mehmet Karamanoğlu, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Karamanoğu, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılında cumhuriyeti ilan etmesiyle Türk Milleti’ne çağdaşlaşma yolunda yol gösterdiğini ve ulusal iradenin üstünlüğünü vurguladığını anlattı. Atatürk için Kıbrıs’ın önemine değinen Karamanoğlu, Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs’tan vazgeçemeyeceğini, et ve tırnak gibi olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet şiirinin okunması ve Güzelyurt Sanat Derneği’nin halk dansları gösterilerinin ardından tören kortej geçişiyle sona erdi.


TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN 93. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ İSKELE’DE KUTLANDI

Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümü İskele’de kutlandı.

İskele Belediyesi açıklamasına göre, Atatürk Anıtı’nda yer alan ve protokol sırasına göre Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması ile başlayan tören saygı duruşu ve istiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ile devam etti. Açıklamada şöyle denildi:

“Kortejin İskele Belediyesi önünden GKK’lığı Bandosu eşliğinde Ecevit Meydanı’na gelmesi  ile ikinci bölümü başlayan törende, İskele Kaymakamlığı adına Kaymakamlık Muavini Mustafa Ürüncüoğlu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, KTBK adına Hava Savunma Yarbay Saim Tabak, GKK adına Piyade Yarbay Cumhur Yazgan, siyasi parti temsilcileri ile askeri erkânın yanı sıra İskele Polis Müdür Yardımcısı Hüseyin Sağıroğlu ve kurum kuruluş temsilcileri de hazır bulundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma Bekirpaşa Lisesi Öğretmeni Ayşe Çatalkaya tarafından yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümü hepimize kutlu olsun diyerek sözlerine başlayan Çatalkaya, konuşmasının devamında bugünlere nasıl ulaştığımıza bakmamız gerektiğine vurgu yaptı. Çatalkaya konuşmasının devamında şunları söyledi: ‘’XIX. yüzyılda her alanda gerileyen Osmanlı İmparatorluğu çok büyük toprak parçaları kaybetmiş ve parçalanma noktasına gelmişti. Mondros Mütarekesinin uygulanmaya başlaması ile düşmanlar ülkemizi işgal etmeye başladılar. İşte o sırada Türk Milleti’nin bağrından kopan Çanakkale Zaferi’nin mimarı Mustafa Kemal, büyük bir inanç ve imanla harekete geçti ve Samsun’a çıkarak bağımsızlık mücadelesini ateşledi. Kuva-yi Milliye ruhu ile tek vücut olan Türk Milleti Anadolu’yu yunandan temizlemiştir.  Türk Milleti’ni çağdaş ülkelerin seviyesine çıkarabilmek için olanca gücüyle çalışan Mustafa Kemal yepyeni bir devletin doğduğunu 29 Ekim 1923’te Türk Milleti ile birlikte ilan etmiştir. Emperyalist güçlerin yüz yıl önceki hedefleri ne ise bugünde odur. Türkiye Cumhuriyetini yıkmak, parçalamak için iç ve dış düşmanlarımız artan bir gayretle faaliyetlerine devam etmektedir. Biz öyle bir milletiz ki asırlarca dünyaya medeniyet yaymış, en güçlü devletleri kurmuşuz. Yüce Türk Milleti geçmişinde hiçbir zaman esaret altında yaşamamış ‘’Ya istiklal ya ölüm’’ demiştir. Bugünde parolamız aynıdır. Bu düşüncelerden hareketle KKTC halkı olarak anavatanla el ele vererek daha refah günlere birlikte kavuşacağız ve Cumhuriyetimizin yıldönümlerini sonsuza dek birlikte kutlayacağız.’’ Çatalkaya, konuşmasını Yüce Türk milletinin bekası için canını kanını esirgemeyen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor hepinizi saygıyla selamlıyorum diyerek noktaladı.

Bekirpaşa Lisesi Öğretmeni Ayşe Çatalkaya’nın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, tören G.K.K.’lığı Bandosu konseri ile devam etti.

 

1477735050

 

GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNİ BELİRTEN ŞİİRLER OKUNDU

İskele Ecevit Meydanı’ndaki törende; Şht. İlker Karter İlkokulu öğrencisi Osman Cevizli, İskele Ticaret Lisesi öğrencisi Edanur Karakaş, Bekirpaşa Lisesi öğrencisi Nilgün Esin Çıtak isimli öğrenciler, günün anlam ve önemini belirten şiirler okudular.

FOLKLOR VE HORON GÖSTERİLERİ İLE SON BULDU

Tören İskele Belediyesi Yıldızlar Halk Dansları Topluluğu’nun folklor gösterisi ve KKTC Karadeniz Kültür Derneği Kuzeyin Yıldızları Horon Ekibi’nin horon gösterisi ile son buldu.

İSKELE BELEDİYE BAŞKANI’NDAN KUTLAMA MESAJI

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da yayınladığı kutlama mesajında, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşlarını rahmet ve şükran ile andı. Sadıkoğlu mesajının devamında ise şunlara yer verdi: “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. yıldönümünü, KKTC’de de coşku içinde kutlamanın mutluluğu içindeyiz. Türk milleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütünlük içinde çağdaş dünyayla bütünleşmek için kararlılığını ve mücadelesini kesintisiz sürdürmektedir ve sürdürmeye devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı, KKTC halkının güvencesi, umudu ve gururu olarak bizlere güç vermeye devam etmektedir.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar