26 İmzalı Güvensizlik Önergesi Meclis’te - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Ocak 31, 2023
Kıbrıs

26 İmzalı Güvensizlik Önergesi Meclis’te

26 İmzalı Güvensizlik Önergesi Meclis’te

“MEVCUT HÜKÜMETİN HALKIMIZA DAHA FAZLA ZARAR VERMESİNİ ÖNLEMEK AMACIYLA ÜLKEMİZDEKİ SİYASİ İSTİKRARIN YENİDEN İNŞA EDİLMESİ VE TOPLUMUMUZUN MECLİS’E OLAN GÜVENİNİN YENİDEN SAĞLANMASI VE SEÇİMİN ÖNÜNÜ AÇMAK ACINA MEVCUT HÜKÜMETE GÜVENSİZLİK ÖNERGESİ VERİLMESİ ZARURİ OLMUŞTUR.”

CTP,  DP, TDP ve UBP’ye bağlı 26 milletvekilinin imzasıyla verilen güvensizlik önergesi, Anayasa gereği önümüzdeki pazartesi günü görüşülecek.


Önerge; “Özkan Yorgancıoğlu (CTP), Mehmet Çakıcı (TDP), Serdar Denktaş (DP), Ahmet Kaşif (UBP), Hasan Taçoy (UBP), Mustafa Arabacıoğlu (DP), Sibel Siber (CTP), Özdil Nami (CTP), Mehmet Çağlar (CTP), İlkay Kamil (UBP), Esat Ergün Serdaroğlu (UBP), Türkay Tokel (UBP), Zorlu Töre (UBP), Afet Özcafer (UBP), Hüseyin Angolemli (TDP), Mustafa Emiroğluları (TDP), Önder Sennaroğlu (CTP), Mustafa Yektaoğlu (CTP), Salih İzbul (CTP), Abbas Sınay (CTP), Fatma Ekenoğlu (CTP), Ömer Kalyoncu (CTP), Ferdi Sabit Soyer (CTP), Arif Albayrak (CTP), Teberrüken Uluçay (CTP) ve Sonay Adem’in (CTP)” imzalarını taşıyor.

Güvensizlik önergesinin okunması sırasında izleyici locasındaki bir kişi Zorlu Töre’yi hedef alan yüksek sesle kızgın sözler sarf edince, meclis görevlilerinin müdahalesiyle salon dışına çıkarıldı. Oturumu yöneten Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu da izleyicileri uyardı.

DENKTAŞ YARIN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI İSTEDİ

Daha sonra söz alan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, yarın olağanüstü toplantı yapılarak güvensizlik önergesinin süratle görüşülmesini istedi ve bu amaçla 10 imzalı dilekçe sunduklarını açıkladı.

Denktaş, hükümetin güven oyu da alabileceğini kaydederek, komitenin bugün öğleden sonra toplanacağını, meclisin de yarın toplanmasını istediklerini söyledi.

Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, güvensizlik önergesine anayasa gereği ivedilik alınamayacağını; önergenin gelecek pazartesi görüşülebileceğini kaydederek anayasa ve Meclis İç Tüzüğü’nün dikkate alınmasını istedi. Yektaoğlu, Meclis Başkanlık Divanı’nın başkanının Meclis Başkanı Hasan Bozer olduğunu hatırlattı.

UBP’NİN GRUP BAŞKAN VEKİLLERİ DEĞİŞTİ

Daha sonra UBP Grup Başkanlığı’nın grup başkan vekilleri Hasan Taçoy ile Necdet Numan’ı geri çektiğini ve yerlerine Turgay Avcı ile Ahmet Eti’nin görevlendirildiği de meclisin bilgisine getirildi.

GÜVENSİZLİK ÖNERGESİNİN İÇERİĞİ

Güvensizlik önergesinin gerekçesinde şöyle deniliyor:

“Kıbrıs Türk halkının güvenlik, refah ve mutluluğu Cumhuriyet Meclisi için esas olup, Anayasamıza göre hükümet görev ve yetkilerini Anayasa ve yasalara uygun olarak kullanır ve yerine getirir. Görevini layıkıyla yerine getiremeyen, desteğini yitiren bir hükümetin görevine devam etmesine izin verilmesi Anayasamıza ve demokrasiye terstir.

Mevcut hükümet icraatları yüzünden şu anda ülkemiz insanı mutsuz ve umutsuzdur. Bunun başlıca nedenleri arasında mevcut hükümetin hükümet programında öngörülenleri, söz verilenleri ve ortaya çıkan sorunların aşılması için yapılması gerekenleri yapmamış olmasını sayabiliriz. Bundan dolayıdır ki halkımızın mevcut hükümetin sorunları çözeceği yönünde inancı kalmamıştır. Son zamanlarda sivil toplum örgütleri de dahil olmak üzere halkımızın geniş bir kesimi hükümetten şikayet etmekte ve medyaya da yansıyan şekliyle hükümete istifa çağrısı yapmaktadır. Ayrıca iktidar partisi içinde yaşananlar, hükümetin arkasındaki desteği yitirdiğini açıkça ortaya koymaktadır.

Böylesi bir hükümetin halkımıza ve ülkemize hizmet vermesi mümkün değildir.

Yukarıda belirtilenler ışığında mevcut hükümetin halkımıza daha fazla zarar vermesini önlemek amacıyla ülkemizdeki siyasi istikrarın yeniden inşa edilmesi ve toplumumuzun Meclis’e olan güveninin yeniden sağlanması ve seçimin önünü açmak acına mevcut hükümete güvensizlik önergesi verilmesi zaruri olmuştur.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar