24 ŞUBAT Sevgililer Günü değil - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Köşe Yazarları

24 ŞUBAT Sevgililer Günü değil

14 Şubat Sevgililer Günü’nden 10 gün sonra, politikada ölüm kalım günü geldi. 24 Şubat tarihi bir gün olacak. Yıllarca konuşulacak bir etki yaratacak.
Geçen hafta, Güney Kıbrıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı seçimi, hiçbir aday % 50’den fazla oy alamadığı için, ikinci tura kaldı.
Kuzey’de, Küçük mü, Kaşif mi UBP Genel Başkanı, dolayısıyla Başbakan olacak. Bu önemli düğüm 24 Şubat’ta çözülecek. Neredeyse, bir yıla yakın bir zamandır, yılan hikayesine dönüşen UBP Genel Başkanı seçimi sonuçlanacak.
Güney Kıbrıs’ta da, aynı gün, Anastasiadis mi, Malas mı sorusuna kesin bir cevap verilecek.
Bazı günler, gelir, tarihi anlamlar kazanır. 24 Şubat da kesin hesaplaşmaların günü olarak tarihe geçecek.
Kuzey Kıbrıs’taki seçimde, AK Parti, Kıbrıs’taki UBP Genel Başkanı seçimine farklı anlamlar yükleyerek, açıkça, İrsen Küçük’ün kazanması için her tür çabayı gösteriyor.
Diğer yandan, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Eroğlu da, Ahmet Kaşif’in kazanması için elinden geleni yapıyor.
Kuzey’deki UBP Genel Başkanlığı seçimi, büyük bir hesaplaşma haline getirildi. Bu hesaplaşmanın sonuçları ne olursa olsun, her iki kutbun çatışması, kurultaydan sonra daha da şiddetlenecek.
Tayyip Erdoğan, Annan Planı’nın referandumunda, Eroğlu’nun kendi politikasına karşı tavrından çok rahatsız olduğunu birçok kez belirtmişti.
Tayyip Erdoğan’a yakın basın, Küçük’ün genel başkanlığı kaybetmesi durumunda, Kuzey Kıbrıs’ta tufan kopacağını birçok kez yazdılar.
Türkiye’deki bürokratik mekanizmanın, Eroğlu vasıtasıyla Tayyip’e bir mağlubiyet yaşatmak istediği, birçok kez ifade edildi. UBP Genel Başkanlığı seçimi, artık Türkiye’deki siyasi mücadelenin bir parçası haline getirildi.
Kıbrıs’ın Güney’ine gelince, NATO’cu Anastasiadis, yeni Cumhurbaşkanı olmaya çok yakın.
DIKO içerisinde, Tasos Papadopullos’un oğlu Nikolas Papadopullos ve arkadaşları, bu ikinci tur’da, Anastasiadis’i mi, babasının eski yol arkadaşları olan AKEL’in adayı Malas’ı mı destekleyecek.
% 25 ‘e yakın oy alan Lillikas’ın yeni bir parti kurarak, siyasi hayatına devam edeceği söylenirken, EDEK ve Lillikas, hangi aday’a oy verecek. Bu sorular Güney Kıbrıs’ta, cevaplandırılmayı bekleyen önemli sorular.
24 Şubat, her yönüyle tarihi bir gün olacak.
Büyük bir olasılıkla, Annan Planı’na EVET diyen tek Rum lider olan Anastasiadis, Cumhurbaşkanı seçilecek.
Kıbrıs sorununu bitirmek amacıyla, daha muhalefet lideriyken, Türkiye’ye gidip, Tayyip Erdoğan’la görüşme cesaretini gösteren Anastasiadis’ten, ŞAŞIRTICI GİRİŞİMLER beklemeliyiz.
Kıbrıs Rum ekonomisinin saplandığı bataklıktan çıkabilmek için acilen sıcak paraya ihtiyaç duyacak olan Anastasiadis, Amerika ve Batı’nın açık telkinlerine kesinlikle uyarak, Türkiye ile yakınlaşma siyasetinin mimarı olacaktır.
Daha şimdiden, Anastasiadis ve Başpiskopos Hrisostomos, Kıbrıs gazının, Türkiye üzerinden AB’ye gönderilebileceğini söylemeye başladılar.
Yarın, Cumhurbaşkanı seçilecek ve acilen sıcak para arayışına girecek Anastasiadis’ten, Kıbrıs sorununda, daha esnek ve yaratıcı hamleler görmemiz kaçınılmazdır.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar