Güney Kıbrıs

200 mahkum açlık grevi yapıyor

Politis “Cezaevinde Açlık Grevi… 200 Mahkum İki Gündür Yemek Almıyor” başlıklı haberinde cezaevinin kapalı bölümünde (1a, 1b, 2a, 2b) tutulan 200 dolayında mahkumun, kısa süre önce Rum Adalet Bakanı’nın cezaevini ziyaretinde şartların iyileştirilmesi talimatı vermesinin ardından cezaevi müdürünün yemekler konusunda aldığı yeni tedbirleri protesto için açlık grevine girdiğini yazdı.

Gazete gerek mahkumların gerekse gardiyanların, son günlerde, Bakan Yonas Nikolau’nun talimatlarına karşın cezaevi müdürünün, yemek kalitesini ve miktarını azaltarak mahkumların yaşam şartlarını daha da ağırlaştırmaya çalıştığından şikayet ettiklerini yazdı.

Gazeteye göre daha önce her bir mahkum için 4,14 Euro’luk gıda verilirken bu miktarın 2,70 Euro’ya düşürüldüğü ve önceki gün her 6 mahkuma bir tavuk budu düştüğünü söyleyen şikayetçiler bazı cezaevi görevlilerinin gerilim ortamı yaratmaya çalıştığına inandıklarını vurguladılar.

Habere göre mahkumlar ve gardiyanlar, cezaevindeki durumun patlama noktasında bulunduğuna işaret ederek ne zaman bakanlık iyileştirme tedbiri alınsa bazı personelin, mahkumların hayat şartlarını zorlaştıracak başka uygulamalara giriştiğinin altını çizdiler.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı