Köşe Yazarları

20 kişilik sınıflar…


Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu bir süredir dillendirdiği bir konu var. Birkaç yıl içinde 18 tane okulun hizmete gireceğini ve sınıflardaki öğrenci sayısının 20’ye düşeceğini söylüyor… Kulağa gerçekten hoş geliyor. İnsan heyecanlanıyor. Bu rakam AB standartlarının da üstünde… İngiltere’de sınıflardaki öğrenci ortalaması 25 civarı… İngiltere, Avrupa’daki en kalabalık sınıfları olan ülkelerden biri…

Sayın bakan hafta içinde basına yaptığı açıklamada diyor ki; “Şu anda 14 yeni okul binası bitme aşamasında, 15’inci okulun 20 Haziran’da, 16’ncı okulun ise 20 Temmuz’da temelleri atılacak; 17’nci okulun inşası için gerekli anlaşma yapıldı, 18’inci okulun ise İskele’de yapılması için gerekli çalışmalar sürüyor”Şimdi bu açıklamadan 14 okulun 2021-22 öğretim yılına yetişeceğini anlamamız mı gerekiyor?

Bakanın şu açıklamasını da bu soruya cevap olarak kabul ediyoruz. Ne diyor sayın bakan; “Okulların altyapılarını güçlendirerek, öğrencilerin 2021-2022 öğrenim yılında 20 kişilik sınıflarda öğrenim görmesi için gerekli düzenlemeleri ve planlamaları yaptık.”

Demek ki işler yolunda… Eylül’de eğitime 20 kişilik sınıflarda yüz yüze başlayacağız.

Ancak bakanın bu açıklamalarına karşın Eğitim Beklemez İnisiyatifi sözcüsü Nihat Yılmaz, “Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı bir eylem planını Haziran ayında sunacağını açıkladığını ancak ortada henüz bir şey yok. Haber bekliyoruz, sonuç çıkmazsa farklı yöntemlerle eylem yapacağız. Endişemiz planlamanın tamamlanmayacağı yönündedir” dedi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de hafta içinde yaptığı açıklamada “yüz yüze eğitimin başlamasında aşının yanında sosyal mesafe, hijyen kurallarının okullarda uygulanabilmesi için Eğitim Bakanlığı’nın okulları ek bütçe ile desteklemesi ve Talim Terbiye Dairesi’nin telafi, destek ve yeni dönemi içeren seyrekleştirilmiş bir eğitim programı hazırlaması gerekiyor” dedi.

Sayın bakanın açıklamalarına karşın hem velilerin hem de sendikaların 2021-22 öğretim yılı için belli kaygıları olduğunu görüyoruz. Bırakınız 20 kişilik sınıfları, eğitimin normal şartlarda bile olabileceğinden kaygı duyulmaktadır.

Bakanın söylediklerini önemsediğim için eğitim çevreleri ile bu konuyu konuşmaya çalışıyorum. 14 okulu yeni öğretim yılında faaliyete geçebilmesi için çok sayıda öğretmen nakli veya yeni öğretmen istihdamının yapılması gerekiyor. Bunun yanında müdür, müdür muavini, hademe, okullar tamamı gerekli teknolojik alt yapı donanımına ihtiyaç vardır. Eylül’de eğitime başlanacağına göre önümüzde 2-2.5 aylık bir zaman var. Bu sürede okulları hazırlayabilecek miyiz?

Yeni öğretim yılına en hazır görünen yeni biten binalarda biri İskele Evkaf Türk Maarif Koleji binası… Ancak dün İskele bölgesinde eğitimde sözü geçen etkili biri ile yaptığım görüşmede Kolej binası ile ilgili de sıkıntılar olduğunu anlıyoruz. Okulun tüm projesi tamamlanmış değil. Normalde okul iki katlı olacak. Şu anda biten sadece tek katı… İkinci kata daha sonra başlanacak. Bu nedenle yeni öğretim yılında projede olan Resim, Müzik, İngilizce sınıfları normal sınıfa dönüştürülecek. Sınıflarda akıllı tahta yok. Sadece beyaz tahta, masa ve sandalye var. 2021 yılında yeni bir kolejde elbette teknolojik donanımın tamamlanmasını beklemek bölge halkının en doğal hakkı…

Sayın Eğitim Bakanı’nın iyi niyetinden şüphem yok ancak yeni öğretim yılına çok sayıda okulun yetişmesi zor görünüyor. Umarım ben yanılırım ve çocuklarımız 20 kişilik sınıflarda öğrenim görme şansını yakalar.Başa dön tuşu