2. Raunt: Başkan yardımcısı adayları Biden ve Ryan arasındaki tartışma - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Köşe Yazarları

2. Raunt: Başkan yardımcısı adayları Biden ve Ryan arasındaki tartışma

Perşembe akşamı Başkan yardımcısı adayları Demokrat Biden ve Cumhuriyetçi Ryan arasında gerçekleşen tartışmayı ilgiyle izledim. Tartışmanın hemen bitiminde CBS televizyon kanalı tarafından yapılan ankette oy vermeyi düşünen Amerikalıların % 50’si Biden ve sadece %31’i Ryan tartışmayı kazandı dedi. Öte yandan, CNN’in yaptığı ankete göre ise izleyenlerin %48’i Ryan ve % 44’ü Biden kazandı dedi.  Bu anket sonuçlarından hangisi daha doğru bence o kadar önemli değil. Önemli olan perşembe akşamki tartışmanın başkan adayları Obama ve Romney’den hangisinin kazanma şansını azalttığı, hangisininkini artırdığıydı.


* * *
Öncelikle beklenti neydi? Beklenti Biden’ın Obama’nın bir hafta önceki hayal kırıklığı yaratan, yorgun, durgun ve havası kaçmış performansını tekrarlamamasıydı. Rakibinin durgun olduğu tartışmada fikirlerini güzel güzel sıralamayı başaran Romney’in güvenilebilirliğini, söylediklerinin yapılabilirliğini, Biden’ın sorgulaması ve izleyenlerin kafasında kuşku yaratması gerekiyordu. Örneğin, Ryan bir fikri öne sürdüğünde, bir sorunu daha iyi çözeceklerini iddia ettiğinde, Biden’ın bunları tam olarak nasıl çözeceklerinin, daha iyi nasıl yapacaklarının detaylarını vermesini istemeliydi. En önemlisi de savunma modundan çıkıp, atak moduna geçmesi, Obama’nın vizyonu ile Romney’in vizyonu arasındaki farkları net bir şekilde oy vereceklerin önüne koyması gerekiyordu. Özet olarak, Romney’in kazandığı ivmeyi durdurup, aranın kapanmasını engellemeli; en azından 16 Ekim’de, fakat bu sefer iç değil dış politika konularında Romney ile tartışacak olan Obama’ya nefes alma fırsatı tanımalıydı. Bunu yaparken, küçük fakir bir kasabadan gelen, orta direk Amerikalıların haklarını her zaman daha ileriye götürmek için uğraşmasıyla bilinen, Biden’ın bazen düşünmeden konuştuğu için boşboğazlık edip büyük bir pot kırmaması da gerekiyordu.
* * *
Ryan’dan beklenilen ise Romney’in başlattığı atakları devam ettirmesiydi. Henüz 42 yaşında olmasına rağmen altı dönemdir Temsilciler Meclisi’nde görev yapan, ekonomi konularına aşina fakat dış politika konusunda zayıf olan Ryan’ın başkan yardımcısı olacak birisi olduğu konusunda insanların kafasında ufak da olsa bir kuşku yaratmaması da önemliydi. Çünkü Amerika’da herhangi bir nedenden ötürü başkan görevini yapamayacak olursa, yerine başkan yardımcısı geçiyor.
* * *
Biden tartışma başlar başlamaz Romney ile Obama arasındaki farkları, özellikle de Romney seçilirse orta direğe ne olacağını net bir şekilde koydu. Ryan’ı “sadece zenginlerin değil, herkesin vergisini düşürüp, bütçe açığını da kapatacağız”;  “İran’ın nükleer silah geliştirmesine izin vermeyeceğiz”; “işsizliği %6’nin altına çekeceğiz” gibi iddialarını tam olarak nasıl gerçekleştirecekleri konusunda açıklama yapmaya zorlayarak, esasında bu konularda somut fikirleri olmadığını, dolayısıyla boş konuştuklarını oldukça başarılı bir şekilde gösterdi. İçerik olarak bakıldığında, Biden çok iyi bir performans gösterdi. Fakat Ryan konuşurken Biden’ın durmadan yaptığı alaycı gülmeler ve takındığı yüz ifadeleri ve sürekli olarak Ryan’ın konuşmasını engellemesi görevdeki bir başkan yardımcısına yakışır şeyler olarak görülmedi. Bu da içerik olarak çok kuvvetli bir performans göstermesine rağmen Biden’ın bazı insanların gözünde ciddi puan kaybetmesine yol açtı.
* * *
Dersini iyi çalışıp tartışmaya geldiği belli olan Ryan ise özellikle dış politika konularında oldukça zorlandıysa da başkan yardımcısı olamaz dedirtecek büyük bir hata yapmadı.
* * *
Seçim dinamikleri ve bu ikinci tartışma öncesi yarışmanın hangi yönde gittiği göz önüne alındığında, Biden’ın kendinden beklenileni fazlasıyla yaptığını, dolayısıyla Obama’nın seçilme şansını ciddi oranda artırmadıysa bile, kesinlikle azaltmadığını; kendinden bekleneni neredeyse veren Ryan’ın ise Romney’in seçilme şansını ciddi bir şekilde azaltmadığını söyleyebiliriz. Yarın Obama ve Romney arasında yapılacak 3. Raunt bakalım neler getirecek?
* * *

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar