FutbolSpor

19 bin sporcu, 12 lig 2 bin maç, 255 takım


Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, Devletin futbola verdiği bütçenin eleştirilmesi üzerine kulüp, sporcu ve futbolun diğer verilerini açıkladı

İŞTE FUTBOLUN ENVANTERİ: KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu 2010’da federasyonu devraldığında 4 bin 500 sporcu, A takım ve Genç takım olmak üzere 2 kategoride gerçekleşen futbolun, bugün; 8 kategoride, 12 lig, 2 bin resmi maç, 255 takım, 19 bin sporcu, 451 hakem, 90 gözlemci ve ayrıca KKTC’ye bağlı 202 yerleşim yerinin 98’inde aktif futbol takımı ile ülke ekonomisine yılda yaklaşık 60 Milyon TL katkıda bulunan sektör olduğunu açıkladı

 

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu dün yaptığı basın açıklaması ile futbolun tüm envanterini açıkladı. Devletin futbola aktardığı bütçenin fazla olması yönünde yapılan eleştirilere yanıt anlamındaki açıklama ile futbola aktarılan paranın nere ve nasıl kullanıldığını duyuran başkan Sertoğlu, “Ülke gençliğine bu denli sahip çıkan futbol ailesine son günlerde haksız şekilde eleştiri yapanların ve de tüm toplumun bu gerçeği görmesi açısından bu açıklamayı yapma ihtiyacı hissettim” dedi.

 

4 bin 500’den 19 bin sporcuya

 

“10 Kasım 2010 tarihinde arkadaşlarımızla birlikte Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nda göreve başladık. Göreve başladığımız tarihlerde federasyonumuza kayıtlı futbolcu sayısı 4 bin 500 civarındaydı. KTFF o dönemde sadece A Takım ve Genç Takım kategorilerinde ligler organize etmekteydi. Ancak bugünkü durumumuza bakacak olursak kayıtlı futbolcu sayımız 19 bin civarına ulaşmış bulunmaktadır.

Bizler göreve geldiğimiz tarihten itibaren özellikle altyapıların kurulmasını ve bu altyapılar ile birlikte ülke gençliğine sahip çıkıp, bu gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak tutulması ve sosyalleşmesini sağladık.”

 

255 takım bulunuyor

 

“Bugün itibariyle 255 futbol takımı çeşitli kategorilerde mücadele etmektedir. Bugün KTFF’nin organize ettiği U10, U12, U15, U17, U20, BTM 1.Lig, BTM 2.Lig, A Takımlar ve Kadınlar Ligi’nde binlerce futbolcu spor yapmaktadır. A Takım ve U20 kategorisinde mücadele etmeyen birçok kulübümüz altyapı liglerine katılmakta ve burada mücadele etmektedir. Bu katılımlar kulüplerimizin özellikle çocuk ve genç nüfusa ne denli sahip çıktığının en büyük göstergesidir.”

 

“Gençliği ayakta tutan futbol kulüpleridir”

 

“KTFF’nin organize ettiği U10, U12, U15, U17 ve Kadınlar Ligi’nin tüm lisans, sağlık görevlisi, hakem ve maç ücretleri futbol için ayrılan devlet katkısından kesilerek federasyonumuz tarafından karşılanmaktadır. Her zaman söylediğim gibi; bu ülkedeki gençliği ayakta tutan futbol kulüplerimizdir. Kulüplerimiz bu misyonu üstlenmesinin yanı sıra ülkeye faydalı bireyler sağlayan kuruluşlar olarak da ön plandadır. Bundan dolayı kulüplerimize çok iyi bakmamız gerekmektedir.”

 

Ülke ekonomisine 60 Milyon TL katkı

 

“Futbolumuzun bugün ülke ekonomisine katkısı yılda yaklaşık 60 milyon TL’yi geçmiş bulunmaktadır. Ülke gençliğine bu denli sahip çıkan futbol ailesine son günlerde haksız şekilde eleştiri yapanların ve de tüm toplumun bu gerçeği görmesi açısından bu açıklamayı yapma ihtiyacı hissettim.”

 

KTFF liglerine katılan takımlar ve resmi rakamlar şöyle:

2019-2020 sezonunda toplamda 255 takım aktif olarak liglerde

KTFF tarafından organize edilen 8 farklı kategoride, 12 lig

2016-2017 sezonundan itibaren ortalama yılda 2 binin üzerinde resmi maç

KKTC’ye bağlı 202 yerleşim yerinin 98’inde aktif futbol takımı

2011-2012 sezonundan itibaren 451 farklı hakem, 90 gözlemci, 93 saha komiseri

KTFF’ye kayıtlı tüm kategorilerdeki maçlarda görevlendirilmek üzere 82 sağlık görevlisi

KTFF’ye resmi olarak kayıtlı 464 antrenör, 102 teknik direktör, 2674 kulüp personeliEtiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı