Kıbrıs

‘17 ayda çok yol aldık’


Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, bakanlığın 17 aylık icraatını Havadis’e değerlendirdi, sağlık alanında hayata geçirilmesi planlanan projeleri anlattı.

Duygu ALAN

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, halkın daha iyi hizmet alabilmesi noktasında bakanlığın çalışmalarını süratle devam ettirdiğini kaydetti.

Sucuoğlu, sağlık alanında ciddi aşamalar kaydedildiğini belirterek, süreç içerisinde yıllardır tartış konusu olmaktan öteye gitmeyen sağlık yasalarını yapıldığını, hastanelerin altyapılarının yenilendiğini, eksik tıbbi cihazların birçoğunun alındığını ve toplamda 42 hekim istihdam edildiğini belirtti.

Bakan Sucuoğlu, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde birçok kısımda tadilat ve yenileme çalışması yapılırken yeni hastane projesi üzerinde de çalışmaların sürdürüldüğünü söyleyerek, Lefkoşa’da yeni hastane için projenin de hazır olduğunu dile getirdi.

Faiz Sucuoğlu, Cengiz Topel Hastanesi’nde de ek bir bina inşa edileceğini, ifade etti.

Sucuoğlu, ayrıca Karpaz’da tam teşekküllü hastane yapılacağını ifade ederek hastane inşaatı projesi için protokol imzalandığını kaydetti.

“Yeni hastane konusunda sona geldindi”

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Lefkoşa’da 270 metrekare alan içerisinde, 800 yataklı yeni bir hastane inşa edileceğini belirterek, projenin ve hastanenin inşa edileceği arazi üzerindeki fizibilite çalışmalarının tamamlandığını kaydetti.

Projenin hayat bulması için yaklaşık 1 milyar TL’ye ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Sucuoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Bakan Recep Akdağ’ın Lefkoşa’da yeni bir hastane inşa edilmesi konusuna oldukça sıcak baktığını, bunun da bir avantaj olduğunu dile getirdi.

Sucuoğlu, “Her şey hazır. Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Bakan Sayın Recep Akdağ’ın KKTC’ye gelmesini bekliyoruz. Sayın Akdağ’ın Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Bakan olması bizim için çok büyük bir avantaj. Sayın Akdağ, yeni hastane projesine çok sıcak bakıyor. İnşallah bu dönem içerisinde Sayın Akdağ’ın desteği ile birlikte Lefkoşa’da yeni hastanenin temelini atacağız” diye konuştu.

“Cengiz Topel Hastanesi’ne ek bina yapılacak”

Sucuoğlu, Cengiz Topel Hastanesi’nde ek bir bina inşa edileceğini belirterek 85 gün içerisinde ihaleye çıkılacağını kaydetti.

Bakan Sucuoğlu, tüm servislerin ve ameliyathanelerin yapılacak yeni binada yer alacağını, konferans salonunun ve polikliniklerin mevcut binada olacağını söyledi.

“Karpaz tam teşekküllü hastaneye kavuşacak”

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Karpaz’a 72 yataklı, tam teşekkülü, 2’nci basamak hastane yapılacağı belirterek, Hastane inşaatı projesi için protokolün imzalandığını ifade etti.

Bakan Sucuoğlu, Karpaz’da tam teşekküllü hastane projesinde de 85 gün içerisinde ihale aşamasına gelineceğini söyledi.

“Trenyolu Polikliniği dört dörtlük çalışıyor”

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Trenyolu Polikliniği’nin hizmete açılması ile birlikte Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin poliklinik yükünün azaldığını söyleyerek, Trenyolu Polikliniği’nin bugün dört dörtlük hizmetlerini sürdürdüğünü ifade etti.

Yenierenköy Sağlık Merkezi’nde ise 7 gün, 24 saat hekim olduğunu ve bölge halkının kesintisiz sağlık hizmetini almaya devam ettiğini dile getirdi.

“Hastanelerin altyapıları yenilendi”

Sucuoğlu, 17 aylık görev süreci içerisinde ayrıca, yıllardır tartışma konusu olan sağlık yasalarının yapıldığını, hastanelerin altyapılarının yenilendiğini söyledi.

Sucuoğlu, şunları söyledi: “Döner Sermaye Yasası 19 yıl, Hasta Hakları Yasası 1980’lerden beridir tartışılan bir konuydu, yine hekimlerin özlük hakları ve Özel Hastaneler Yasası yıllardır tartışılıyordu. Biz bu yasaları da yaptık. Öte yandan hastanelerin altyapılarında ciddi değişiklikler yaptık. Bir buçuk aya kadar Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yıllardır gündem olan dere sorunu çözümlendi, park yeri genişletilerek halka açıldı, servisler elden geçirildi, merkezi ısıtma ve soğutma, sıcak ve soğuk su sorunu çözüldü. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ayrıca önümüzdeki süreçte iş insanlarının sponsorluğu ile ön cephe duvarları kaldırılıp pano şeklinde plaklar konulacak. Göreve geldiğimizden bugüne yine birçok yeni tıbbi alet için ihaleye çıkıldı. Mağusa Devlet Hastanesi’nde merkezi ısıtma soğutma sistemi tamir edildi, iç bahçe yapıldı. Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) projesi ise tamamlandı.”

“29 hekim istifa etti 42 hekim istihdam edildi”

Faiz Sucuoğlu, hastanelerdeki hekim eksikliğinin devam ettiğini ancak korkunç boyutta bir hekim eksikliği yaşanmadığını belirtti.

2015 yılından bugüne toplamda 29 hekimin istifa ettiğini açıklayan Bakan Sucuoğlu, 42 hekimin de istihdam edildiğini kaydetti.

Sucuoğlu şunları söyledi: “Hekim eksikliği belli başlı branşlarda halen var ancak korkunç anlamda bir hekim eksikliğimiz yoktur. 2015 yılında 5’i kadrolu, 4’ü sözleşmeli 9 hekim, 2016’da 2’si kadrolu 6’sı sözleşmeli 8 hekim, bu yıl ise toplamda 12 hekim istifa etti.

Ancak buna karşın 2016-2017 yılında 42 hekim istihdam ettik. İstihdam edilen hekimlerin 22’si tamamen yeni, 20’si ise zorunlu hizmet yapıp sözleşmeli olarak göreve devam hekimler. Öte yandan 2 Ağustos itibari ile istifa eden 5 hekim arkadaştan 3’ü bizi aradı ve gelişmeleri takip ettiklerini bu şekilde devam ederse görevlerine döneceklerini söyledi.”

“Eleştiriler çok ağır”

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu göreve geldikleri günden bu yana gerek bakanlık ekibinin gerek hekimlerin gerekse sağlık sisteminin sürekli olumsuz eleştirilere maruz kaldığını söyleyerek “Ancak biz enerjimizi bu eleştirilere cevap vermek için harcamak yerine önümüze baktık, halkın daha iyi sağlık hizmeti alabilmesi için ekibim ile birlikte hafta sonları da dahil olmak üzere büyük bir özveri ile çalıştık” dedi.

“Sağlıkta mutlak memnuniyet yoktur” diyen Sucuoğlu, “Eksiklerimizin olduğunun tabii ki farkındayız ama özellikle sağlık çalışanlarını eleştirirken çok insafsız eleştiriler yapılmamasını temenni ediyorum. Bir rahatsızlığımızda sonuçta hepimizin gideceği adres bu insanlardır. Dolayısıyla hekimlerin motivasyonunu kırmamamız lazım” dedi.

Sucuoğlu şunları söyledi: “Sağlığı olumsuz yönde eleştiren ülkeler arasında KKTC açık ara ile önde. Bu konuda biraz daha hassas davranılmasını istiyorum. 24 saat telefonumuz açık, bir sıkıntı olduğunda rahatlıkla bize ulaşabilirler, sakladığımız hiçbir şey yoktur. Parmağımızın arkasına da saklanmıyoruz.

Dünyanın hiçbir yerinde sağlıkta mutlak memnuniyet yoktur. Ama dünyanın hiçbir yerinde sağlığı bu kadar eleştiren ve sadece yeren bir başka ülkede de yoktur. ‘Solunum cihazı’ dendi, ‘İhaleye çıktık, 1.5 ay sonra gelecek’ dedik, daha kısa bir zamanda geldi. KKTC tarihinde ilk defa 22 adet solunum cihazı geldi. 15 tane de vardı. 20 tane daha istedik. Biz, ‘bizi pofpoflasınlar’ demiyoruz ama ille de hep kara tarafı göstermemek lazım. Hekimlerin de halkın da iyi şeyler duymaya ihtiyacı vardır.”

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı