Kıbrıs

10 oyla muhtar seçilen de var


Lefkoşa Surlariçi’ndeki İplik Pazarı mahallesinin genç azaları Hüseyin ve Ziya Yücekal kardeşler, 68 ve 62 oy alarak aza seçildikleri için işlettikleri cafe-barda gündem olunca Güngör gerçeğiyle kendilerini savundular

 

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşen yerel yönetim seçimleri sonrası ortaya çıkan sonuçlar hala tartışılıp değerlendiriliyor. Belediye seçimlerinde kimler kazançlı çıktı kimler kaybetti tartışıladursun, şimdi tartışma sırası ortaya çıkan ilginçlikleri ile köylerde ve mahallelerdeki muhtarlara ve azalara geldi.Lefkoşa Surlariçi’nde, Arasta meydanına girişte cafe-bar işletmeciliği yapan Hüseyin ve Ziya Yücekal kardeşler de bölgenin İplik Pazarı mahallesinde azalık için seçime girmişler ve en yüksek oyları alarak seçim kazanmışlar. Kardeşlerden büyüğü Hüseyin 68, küçük olanı Ziya ise 62 oy almış. Hatta muhtarlığı kazanan Mehmet Alişanoğlu’nun aldığı oy sayısı 59’da kalmış. Ancak bu yüksek başarılarına rağmen, çalıştırdıkları barda bira içip eğlenen arkadaşları onlarla dalga geçiyorlarmış. En çok da seçim kazandıkları bölgede oy kullanan seçmen sayısının sadece 99 kişi ile sınırlı kalmasını küçümsüyorlarmış. “99 kişinin muhtarı olsanız ne yazar?” deyip gülümsüyorlarmış.

Ziya Yücekal, arkadaşlarını işaret ederek “bunlar durumu bilmiyorlar ama konuşuyorlar” diyor ve ekliyor: “ Bizdeki 99 kişi, başka mahallelerdeki 999 kişiden daha zor daha problemlidir.” Ailesinin üç nesildir buralarda yaşadığını anlatan büyük kardeş Hüseyin, “ siz seçmen sayısına bakmayın bu sayının belki de on katından fazlası yabancılar bu mahallede kayıtlı kayıtsız yaşıyorlar. Eğer muhtar ya da aza iseniz bu insanların sorunları da üstünüze geliyor.” diyerek bölgedeki nüfus yapısını özetliyor.

Yücekal kardeşlerin sadece 99 seçmenin oy verdiği mahalleleri küçük mü büyük mü sayılmalı diye tartışılırken, seçim dökümleri, bu mahalleden daha da ilginç veriler sunuyor. Örneğin, Dikmen’e bağlı Güngör köyünde muhtarlık seçiminde sadece 19 kişi oy kullanmış 10 oy alan Ayhan Demirtaş muhtar seçilmiş. Alsancak- Ilgaz’da ise 22 kişi oy kullanmış, 12 oy alan Atilla Kaya da muhtar seçilmiş.

Bu derecede küçük oy rakamlarları ile muhtar seçilenler olduğu gibi, bölgesinde binden fazla oy alan ama seçilemeyenler de var. Örneğin Küçükkaymaklı’da Safter Örü 1009 oy almasına rağmen muhtarlık seçimini, kazanamamış. Bölgenin tanınmış kuaförlerinden Ayşe Serhat, muhtarlığı 1437 oy alarak kazanmış. En yüksek oy alarak muhtar seçilen ise, 1439 oyla Alsancak Yayla Mahallesi’nden Soner Cangil olmuş.

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen yerel seçimler, ayni zamanda muhtar başına düşen nüfus sayısı konusunda da anomalilikler olduğunu gösteriyor. Oy veren seçmen sayısı dikkate alınarak yapılan hesaplamada Küçükkaymaklı’da 3332 seçmen karşılığında sadece bir muhtar için seçim yapılırken, toplam 1790 kişinin oy kullandığı Lefkoşa Surlariçi’nde 10 muhtarlık için seçim yapılmış. Benzer bir durum Değirmenlik merkezinde de yaşanmış. Toplam 1398 kişinin oy kullandığı Değirmenlik’te 6 muhtarlık için seçim yapılmış. Sadece oy veren seçmenler değil de gerçek nüfus rakamları ortaya konduğunda muhtar başına düşen nüfus sayısı konusunda yaşanan anomaliliğin daha da büyük boyutlarda olduğu anlaşılıyor. Bu durum ise evrensel bir istek haline dönüşen “eşit işe eşit ücret” ilkesine de aykırı duruyor. Yakında “KKTC Nüfusu En Kalabalık Muhtarlar Birliği” kurulursa şaşmamak gerek.

 Başa dön tuşu