Köşe Yazarları

1 Mayıs Yalanı!


Siz siyasetçiler; şov, popülizm, oy avcılığı, işçi-işveren kesimlerine yaranma, oy devşirme, denge siyaseti gütme kaygılarıyla debelene durun, bu özel günde işçi hariç kimsecikler çalışmıyor. İşçi sayesinde tüm kesimler tatil yaparken, onlar esir pazarında, kan emiciler tarafından sömürülmeye devam ediyor.

Aynı teraneniciler, geçtiğimiz 1 Mayıs’ta da yine hükümette idiler. Aynı suni tartışmalar yine yaşanmış, mide bulandırmış, sahte davranışlar toplum tarafından hiç de hoş karşılanmamıştı.

Bir işi ya tam yapacaksınız ya da hiç yapmayacaksınız!

Kimi kandırıyorsunuz siz?

49/1984 sayılı KKTC Resmi Tatil ve Anma Günleri Yasası’nın 3’üncü maddesi gereğince, 1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramı olarak kabul edilmiştir. Hal böyle iken, siz başka yasalarla bunu sünnet ediyorsunuz ve “isteğe bağlayarak” emekçinin çalışabileceğini icat ederek, bu kutsal işçi hakkını sulandırıyor, bulandırıyorsunuz.

Siz çalıştırmayı kafaya koyacaksınız da işçi tercih hakkını kullanacak ha?

Yapmayın efendiler!

Çözüm çok basit aslında. Yeter ki niyet ve siyasi irade olsun. İlgili bütün yasaları gözden geçireceksiniz. Hangisinde bu hakkı sulandıran bir madde varsa iptal edeceksiniz. Çok acil ve elzem hizmetler hariç (cenaze hizmetleri gibi) tüm işçilerin o gün çalışmamasını ağır müeyyidelere bağlayacaksınız.

Ya siz ne yapıyorsunuz?

Yalvar-yakar olup, rica-minnet edip, taklalar atarak, kendi kendinizi rezil ediyorsunuz.

Zaten hiç olmayan itibarınızı sıfırlıyor yerin dibine gömüyorsunuz.

Bir sınavdan daha tam başarısızlık ve hezimet ile ayrıldınız. Bu sınavın bütünlemesi de yok. Sınıfta kaldınız.

Övündüğünüzde bir harmanlık yer istersiniz. Adı da; güya siz de işçiydiniz ve o kuş tüyü koltucuklara oradan terfi ettiydiniz!

Yasama, yasa yapmak için vardır. Ama siz yasa değil şov yapıyorsunuz. Her geçen gün bizler gibi temiz toplum, temiz siyaset arzusunda olanların tepkisini çekip, irtifa kaybediyorsunuz.

Özel sektörde sendikalaşma demiştiniz ya, şimdi özel sektöre “ricalaşma” ile bu işi çözeceğinizi bizim de bunu yutacağımızı sanıyorsunuz.

Olur ağalar olur!

Tüm işçi ve emekçilere, bu büyük günlerinin anlamını bilen ve sulandırılmasına müsamaha göstermeden kutlamalarını sağlayacak olan gerçek siyasetçilere kavuşacakları 1 Mayıslar temenni ediyorum.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı