1 Mayıs kutlandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 20, 2024
Kıbrıs

1 Mayıs kutlandı

1 Mayıs kutlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına, Güney Kıbrıs’taki işçi sendikaları olan PEO ve SEK’in yanı sıra Türkiye’den okumak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelen birçok genç de destek verdi.
Yürüyüşte, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “1 Mayıs Yaşıyor, Yaşatacağız” “Sağlıklı Barınma, Güvenli Çalışma” şeklinde sloganlar atıldı.
Dev-iş Dev-İş, Türk-Sen Başkanları ile PEO ve SEK Genel Sekreterlerinin konuşmaları ile devam eden 1 Mayıs kutlaması Arda Gündüz ve Sol Anahtarı konseri ile sona erdi. 

Eylemciler ne dedi?
Növber Gürtay
“1 Mayıs işçi ve emekçinin bayramıdır. İşçilerin talepleri ile birlikte yürümek için buradayız. Emekçilerimizin ve işçilerimizin sesini yükseltmek biz de buradayız. Onlarla birlikte yürümek için buraya geldik.”


 

 

 

 

Hazal Han
“Bugün işçilerin ve emekçilerin mücadele ve direnişini yükseltme günüdür. Biz de ODTÜ öğrencileri olarak onlara destek için geldik. Sosyalist bir mücadele için buradayız.”

 

 

 

 

 

Eyüp Kutça
“İşçi ve emekçilerin 1 Mayıs’ını kutlarım. Onların yürüyüşüne ve mücadelesine destek olmak için buraya geldik. Onların sesinin yükselmesine destek olacağız.”

 

 

 

 

 

Feridun Önsal
“Kıbrıs’ta ve bütün dünyada işçilerin ve tüm emekçilerin kutladığı 1 Mayıs yürüyüşünde olmak bana sevinç ve mutluluk veriyor.  Dilerim ki güzelim Kıbrısımızda demokrasi, insan hakları, çözüm ve barış mücadelemiz daha da yükselecektir. Önümüzdeki yıl 1 Mayıs’ı daha iyi şartlar altında kutlamak dileğiyle.”

 

 

 

 

Barış Olkan
“1 Mayıs işçi ve emekçilerin bayramıdır. Tüm işçi ve emekçilerin 1 Mayıs Bayramı’nı kutluyorum. Belediye çalışanı arkadaşlarımızın da haklarını almalarını dilerim.”

 

 

 

 

 

 

Seyis: Emekçiler hükümeti gideceği yere götürecektir

Mitingde konuşan Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis, emeğin bayramına, emekçinin dayanışma günü ve bayramını kutlama mitingine katılan herkese teşekkür ederek, emeği ile ekmeğini kazanırken yaşamını yitiren tüm emekçi şehitleri andı.
Seyis, dünyada ve ülkede emekçiye karşı yaptırımların arttığını, zenginler ile yoksullar arasındaki farkın giderek arttığını, çalışanın fakirleştirildiğini, zenginlerin daha zenginleştiğini ifade ederek, bunun önüne emekçilerin birlik ve beraberliğiyle geçilebileceğini kaydetti.

 

Bıçaklı: UBP ülkeyi mahvetti

Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da, emekçileri selamlayarak, emeğini kazanırken yaşamını yitiren emekçileri andı.
Bıçaklı, konuşmasında UBP’yi ve hükümeti eleştirerek, UBP’nin ülkeyi mahvettiğini savundu.
Hükümetin görevde olduğu sürede Ercan Havalimanı’nı sattığını, KTHY’yi batırdığını, eşelmobili ödemediğini, tüm kesimlerin alım gücünün düşürüldüğünü, hakları geri götürdüğünü ifade eden Bıçaklı, “ekonomi uçuyor” diyen bakanları da eleştirdi. Bıçaklı, kıdem tazminatlarının kaldırılamayacağını da söyledi.

Kiritsis: Kıbrıs’ta barış için mücadeleye devam edeceğiz
Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis de, işçilerin bayramını kutladı ve emekçi şehitleri andı.
Dünyada ve ülkede emekçilere karşı uygulanan politikaları eleştiren Kiritsis, Güney Kıbrıs’ta yaşanan ekonomik dayatmaları işaret etti ve bunlara karşı olduklarını vurguladı.

Matcas: Adada kalıcı bir barış istiyoruz

SEK Genel Sekreter Yardımcısı Andreas Matcas da, emekçilere hitap ederek, 1 Mayıs’ın 126 yıl önce doğduğunu anlattı ve o yıllarda verilen mücadeleyi anımsattı. O yıllardaki mücadeleden destek aldıklarını ve o mücadelenin bugüne ışık tuttuğunu belirten Matcas, çalışanların sendikalaşmasının ve örgütlü mücadelesinin önemine vurgu yaptı.

 

Dilek: İşçi haklarına saldırı var
Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek işçi haklarına saldırı olduğunu söyledi ve işçi ve emekçilerin birçok konu da haklarını geriye götürüldüğünü belirtti.
Dilek şu şekilde konuştu:
“KKTC’de işçi haklarına saldırı var. 1 Ocak 2008’de başlayan Sosyal Güvenlik Yasası’nda geçen yasalar çalışanı mağdur etti. 1 Ocak 2011’de de bu durum devam etti. Kamuda yeni düzenlemeler yapıldı. Maaşlar asgari ücrete çekildi. Ayrıca İhtiyat Sandığı prim oranları ayrıca yüzde 4’e kadar geri çekildi. Genel anlamda yaşanan bu sıkıntılar sosyal patlamalara neden oldu Çalışanın birçok hakkı geri götürüldü. Son olarak buradan tüm çalışanların işçi bayramını kutlamak istiyorum.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar