1.6 milyar liralık dev satış... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Türkiye

1.6 milyar liralık dev satış…

Sözkonusu satış anlaşmasının yanısıra Yapı Kredi, Allianz ile Türkiye’deki hayat dışı sigorta, hayat sigortası ve emeklilik ürünlerinin alternatif dağıtım kanalları ve 928 şubesi ile müşterilerine sunulması konusunda da 15 yıl süreli stratejik dağıtım anlaşması da imzaladı.

Sözkonusu anlaşmaya göre, Allianz, Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik’in yüzde 100’üne 1.9 milyar TL değer biçti. Allianz, satış sürecinin tamamlanmasının ardından satış işlemi için Yapı Kredi’ye 1.6 milyar TL tutarında ödeme yapacak.


Yapı Kredi, Yapı Kredi Sigorta’nın yüzde 94’üne, Yapı Kredi Sigorta ise Yapı Kredi Emeklilik’in yüzde 100’üne sahip. Allianz ile yapılan anlaşma kapsamında Yapı Kredi, Yapı Kredi Sigorta’daki yüzde 94 oranındaki payını Allianz’a satacak. Banka, Yapı Kredi Emeklilik’te yüzde 20 oranında pay sahibi olacak.

SATIŞ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Gelişmekte olan Türk ekonomisinin de etkisiyle Türk sigorta sektörünün dünyada dikkat çeken pazarlardan biri olduğunu vurgulayan Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, “Şirketlerimiz satış sürecinde, birçok güçlü uluslararası kurumdan yoğun bir ilgi gördü. Bu süreç sonucunda Allianz ile anlaşmaya varmaktan mutluyuz. Bu anlaşma sigorta ve emeklilik ürünlerinin bankamızın geniş hizmet ağı üzerinden müşterilere sunulmasını da içermektedir. Böylelikle, bu sektörde beraber yürüyebileceğimiz, stratejik işbirliğini pekiştireceğimiz ve müşterilerimizle birlikte katma değer yaratacağımız bir iş ortağı seçmiş olduk.” dedi.

/_np/9106/19669106.jpgAllianz SE Yönetim Kurulu Üyesi Oliver Bäte ise "Türkiye, 75 milyonluk genç nüfusuyla, ekonomik açıdan bakılırsa sigorta konusunda güçlü bir şekilde büyüyen bir Pazar. Yapı Kredi ile yapılan bu satın alma işlemi, Avrupa ve Orta Doğu / Orta Asya arasında önemli bir köprü görevi gören Avrupa’nın önemli büyüyen pazarlarından birinde pazar lideri olarak devam etme fırsatını veriyor. Bu satın alma, Allianz’ın büyüyen pazarlarda konumunu güçlendirmesi adına uyguladığı satınalma stratejisi ile birebir örtüşüyor.” dedi.

Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik şirketindeki hisselerin Allianz’a satışına ilişkin sürecin, Hazine Müsteşarlığı ve Rekabet Kurulu başta olmak üzere tüm yasal izin ve onayların tamamlanmasının ardından 2013 yılının 2. yarısında tamamlanmış olması bekleniyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar