1.5 yıldır süren skandalı tekrar ortaya çıkardı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Türkiye

1.5 yıldır süren skandalı tekrar ortaya çıkardı

Özçelik, Bakan Erdoğan Bayraktar'dan para değil "yurt dışından ilaçlarını getirtemediği" belirterek yardım istemişti. İlaçlarını yurtdışından getirtmesinin nedeniyse Türkiye'de bazı kanseri ilaçlarının hala eczanelerde bulunamaması.

İlaçlarını eczanelerde bulamayanlar hem tehlikeli hem de farklı yollara başvuruyor. Bazı hastalar Türk Eczacılar Birliği'nde müracaat edip ilaçlarını temin ederken, yurtdışında akrabası veya tanıdıkları olanlar ise ilaçlarını oradan getirtiyor.


Bunların dışındaki "tehlikeli" olarak adlandırılan yöntem ise kaçak yollarla kanser ilacının hastaya ulaştırılması. İlaç Takip Sistemi'yle Türkiye'de her ilacın bir T.C. Kimlik Numarası bulunuyor. Yurtdışından getirilen ilaçlardan gümrüklerde numune alınıp bir çok test yapılıp ülkeye ancak öyle sokuluyor. Kaçak yollarla temin edilen ilaçların sahte yada gerçek olduğu anlaşılamıyor. İlaç tüccarları çok pahalı bir fiyat karşılığında vatandaşa ilaç satıyor. Bir türlü ilaç bulamayan vatandaş ise son çare olarak bu yola başvuruyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan şunları söyledi:
Kanser ilaçlarının bulunamamasının nedeni Türkiye İlaç Tıbbi Cihaz Kurumunun dolar kurunu yükseltmemesinden kaynaklanıyor. Bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumunun kamu kurumu indirimlerini yüksek olması yüzünden, bir kısmı ise firmaların ilaç fiyatlarını yeterli görmediklerinden kaynaklanmaktadır.. Bazıları da ilaçların gümrükte bekletildiğini söylüyor.

"İLAÇ BULUNABİLİR OLACAK"
Hiç unutmamak lazım. İlaç ucuz olacak ama en önemlisi ilaç bulunabilir olacak. Maalesef eczacılar olarak bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Bu unutuluyor. Vatandaşın ulaşabileceği seviyede olacak ama ilaç bulunabilir özelliğini hiç kaybetmeyecek. Eczanelerde ilaçlarını bulamayan hastaların bir kısmı Türk Eczacılar Birliği'nden temin edebiliyor ve bu durum yaklaşık 1,5 yıldır devam ediyor. Ancak hastaya bir ilaç yazıldığı zaman süreç geçtikçe insanlar hemen ilaçlarını alıp tedaviye başlamak istiyorlar. Bulamayınca da psikolojik çöküş yaşıyorlar.

KAÇAK YOLLARLA ALINAN ÜRÜNLER
Türkiye'de İlaç Takip Sistemi var. Her ilacın TC kimlik numarası var. Kaçak yollarla ilaç alanlar ilaçları kendi ceplerinden karşılaşmış olurlar. İlaç sahte mi, gerçek mi bu bilinmiyor. Ölümcül tehlikesi var mı bilinmiyor. İşe yarıyor mu numune alınmış mı hiç biri bilinmiyor.

İlaç alımında ilaç fiyatlarını baz aldığımız referans ülkeler var. Bunlardan biri Yunanistan. Yunanistan ekonomik olarak batmış ve onun üzerinden fiyatlar değerlendiriliyor. Yunanistan'ın referans ülke konumundan acilen çıkarılması lazım. Bu ilaç piyasasını da etkiliyor.

"İLAÇ ECZANEDEN ALINIR"
SGK bir finans kurumudur. Daha çok prim toplamak ve daha az para ödemek ister. Ama bu ülkenin tek bir sağlık otoritesi var, sağlık bakanlığı. Sağlık Bakanlığı'nın yapacağı şeyi, elbette uygun fiyatlı olacak. Türkiye'de 25 bin eczaneyiz. Vatandaşların bizlerden bu ilacı almaları lazım. Bir örgüt aracılığıyla yada gayri resmi yollara değil. Buna çare bulunması lazım.

"BENİM EN BÜYÜK KORKUM"
Öyle kanser ilaçları var ki, ilacın yüzde 50'si etkisi psikolojiktir deriz.Bu hastalarda moral çok önemlidir. Hasta olan kişinin ben iyileşeceğim demesi, doktoruna, "bu ilaç size iyi gelecek" diyen eczacıya güvenmesi çok önemlidir. Böyle bir durumda tedavi yüzde yüz tamamlanır. O ilaçların kutularına renk verirken bile araştırma yapıyorlar. Kadınlara ait ilaçlarda feminen renkler kullanılmaktadır.

Benim en büyük korkum, ülkemiz ilaç konusunda tamamen yurtdışına bağlı. Yerli ilaç sanayimiz çok kötü durumda. Vatandaşlarımız benzinlik, market, benzinliklerden, internetten v.s. ilaç almasınlar. İlaçlar sadece eczanelerden alınır Çünkü eczanelerimizde asla sahte ilaç bulunmaz.

İLAÇ ELİMİZDE MEVCUT
Türkiye Eczacılar Birliği'nden alınan bilgiye göre bulunamayan ilaç geçtiğimiz günlerde yurt dışından 1600 kutu getirildi. Kanser hastaları için önem taşıyan bu ilacı hastalar Ankara ya da İstanbul'daki Türk Eczacılar Birliği ile görüşerek, kargo yoluyla temin edebilir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar