Kıbrıs

Sıcak hava pazarı vurduHer Pazar Lefkoşa Otobüs Terminali’nde kurulan açık pazarı da aşırı sıcaklar vurdu. Sıcakların etkisiyle satışları düşen esnaf isyanda

Sıcak hava nedeniyle pazar esnafının işleri azaldı. Havaların sıcak olması nedeniyle pazardan alışveriş yapmak istemeyen vatandaş, klimalı alışveriş merkezlerine daha çok ilgi gösteriyor.
Terminal bölgesinde kurulan pazara havaların sıcak olması nedeni ile rağbet gösterilmezken, satışlarda da düşüş yaşandı.Pazar esnafı isyanda

Havadis’e konuşan esnaf, sıcak hava ile birlikte satışların düştüğünü, bu nedenle fiyatları da artırmak zorunda kaldıklarına dikkati çekti.

 

Pazar esnafı ne dedi?

Ahmet Şahin: Kış ayına göre satışlarımız da en az yüzde 30, yüzde 40’lık bir düşüş yaşandı. Yazın gelişiyle sadece meyve reyonunda bir artış yaşandı. Vatandaş, üzüm, şeftali, karpuz gibi yaz meyvelerine yöneldi. Hal böyle olunca günlük yemek yapmak için satılan sebzelerde bir düşüş yaşandı. Molehiya’ da artış çok yok demeti 10 TL’den satılıyor. Böyle olunca insanlarda az almakla yetiniyor.

 

Bestami Karanfil: İşlerimiz çok düşük, hiç bir şey satamıyoruz. Sıcaklar buna en büyük etken, vatandaş klimalı markeler dururken pazara gelmekten korkuyor. Akşam üstüleri güneş biraz daha kırıldığında satışımız artıyor ondada satabildiğimiz kadar eğer satamazsak ürünlerimiz elimizde kalıyor. Domatesin fiyatı yüksekte olsa satışı var. Daha çok yaz ayından kaynaklı meyve satışımızda yüksek fakat yemeklik ürünlerde durgunluk var.

 

Mithat Yücel: Sarı fasulyenin fiyatı 15 TL, 20 TL arası, domates 6 TL, salatalık 5 TL bu fiyatlar çok fahiş ve vatandaşın gözünü korkutuyor. Aynı zamanda alım gücüde bu fiyatların yanında düşük kalıyor. Mevsimin yaz oluşu da insanları dışarı çıkma konusunda tedirgin ediyor ve satış yapamıyoruz. Öğrenciler katkı sağlıyordu fakat okulların kapanmasıyla öğrenci müşterilerimizde artık yok bu da bizi olumsuz etkiliyor.

 

Ali Sarı: Tüm sebzelerde bir düşüş söz konusu ve sıcaklar böyle devam ettiği sürece satışların daha da düşeceğini düşünüyorum. Böyle olunca da ürünleri az üretiyoruz ve fiyatlarımız yükseliyor. Bu da vatandaşın alım gücünü zorluyor.

 

Kardelen GÖKSU

Başa dön tuşu