OpenAI'ın ses klonlama aracı, kamu kullanımı için çok riskli - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Nisan 19, 2024
Bilim ve TeknolojiYapay Zeka

OpenAI’ın ses klonlama aracı, kamu kullanımı için çok riskli

Herhangi birinin sesini yalnızca 15 saniye içinde kopyalayabilen OpenAI'nin tüyler ürpertici ses klonlama aracı, kamuya açık kullanım için "çok riskli" kabul ediliyor.

Herhangi birinin sesini yalnızca 15 saniye içinde kopyalayabilen OpenAI’nin tüyler ürpertici ses klonlama aracı, kamuya açık kullanım için “çok riskli” kabul ediliyor.

 

Son aylarda, sesinizi simüle etmek için yapay zekanın (AI) kullanıldığı, ses klonlama olarak bilinen yeni bir deepfake türü ortaya çıktı.


ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI, ses klonlama yazılımı geliştiren en son teknoloji devi..

Tüyler ürpertici teknoloji, herhangi birinin sesini, yalnızca 15 saniyede kopyalayabiliyor. OpenAI, teknolojinin özellikle seçim yılında kamu kullanımı için “fazla riskli” olduğunu belirtti.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “İnsan seslerine benzeyen konuşmalar üretmenin ciddi riskler taşıdığının farkındayız ve bu riskler özellikle seçim yılında akla geliyor” dedi.

OpenAI, isim için ticari marka başvurusu yaptıktan sadece bir hafta sonra “Voice Engine” ses klonlama teknolojisini tanıttı.

Şirket, bir kişinin sesini yalnızca 15 saniyelik bir konuşma kaydını kullanarak koplayabileceğini iddia ediyor.

Sonunda bu teknolojinin geliştirilmesi, OpenAI’ın Amazon’un Alexa’sı gibi diğer markalarla rekabet etmesine yardımcı olabilir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
1
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar