KıbrısManşet

Montessori çocuklarından vefa örneği


Kıbrıs Montessori Okulları, Montessori Eğitim sisteminin kurucusu Maria Montessori’yi ölümünün 67’nci yıldönümünde andıKKTC’de Montessori eğitim sistemi ile 0-6 yaş grubu çocuklara kreş ve anaokulu hizmeti veren Kıbrıs Montessori Okulları’nın Lefkoşa, Girne ve ODTÜ şubelerinde Montessori Eğitim sisteminin kurucusu Maria Montessori için dün anma töreni yapıldı.

Kıbrıs Montessori Okulları, Maria Montessori’yi ölümünün 67’nci yıldönümünde saygıyla andı.

Montessori çocukları, okullarının en güzel köşesinde yer alan Maria Montessori’nin fotoğrafının önüne çiçekler bıraktı, mumlar yaktı.

Anma töreninde, Montessori öğretmenleri de çocuğun kendi kendini geliştirebilmesini ve kendine yetebilmesini amaç edinen özgür eğitim bilimi olan Montessori eğitim sistemini geliştirdiği için Maria Montessori’ye bir kez daha şükranlarını sundu.

MARİA MONTESORRİ

Kendisi çocukların eğitimine adadı

İtalya Ancora’da 1870 yılında dünyaya gelen Maria Montessori, 1896 yılında tıp doktoru oldu.

İtalya’da bu unvanı alan ilk kadın olma özelliğine sahip olan Montessori, psikiyatri alanına yöneldi ve kendisini çocukların eğitimine adadı.

Zihinsel engelli çocuklarla çalışmalar yapan Doktor Montessori çocukların tedavisinin tıpta değil eğitimde olduğunu öne sürdü.

MARİA MONTESORRİ

Yüzyılı aşkın süredir kullanılan Montessori eğitim sistemi İtalyan eğitim felsefesi uzmanı Maria Montessori tarafından geliştirildi.

Maria Montessori, yapmış olduğu gözlemlerde çocuklara uygun bir ortam oluşturularak doğal gelişiminin sürdürülmesi halinde, çocukların kendiliğinden yürümeyi ve konuşmayı öğrenmesine benzer olarak okuma, yazma ve matematik gibi dersleri de kendiliğinden öğrendiğini keşfetmiştir.

Bu yaklaşımda bir ortamın üç temel öğesi bulunmaktadır. Yaşları birbirinden farklı olan çocuklar için oluşturulan bir grup, çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda özgün biçimde hazırlanmış öğretim materyalleri, bu ihtiyaçları anlayan ve uygun şekilde karşılayan özelliklere sahip bir eğitmen.Başa dön tuşu