En Küçük Yazarımız Kayla - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısKöşe Yazarları

En Küçük Yazarımız Kayla

Rüstem Kitap evindeyiz. Ankara’dan  gelen arkadaşlarımıza tarihi mekanımızı tanıtıyoruz. Kitapevinin büyük etkinlik salonunda bir kalabalık. Salonun örtülü perdelerini aralıyorum. İçerdeki kalabalığın enerjisi akıyor üzerime. Misafir arkadaşlar da “ne oluyor “deyince Başaran 10 yaşındaki bir yazarımızın imza günü diyor ve ekliyor ; kitabı üç dilde yazmış  Türkçe, İngilizce, Fransızca. Hayretler içinde kalıyoruz. Türkiye’den gelen arkadaşlardan biri “bizde de çocuk yazarlar var ama üç dilde yazanı hiç duymadık” diyor. “ Farklılıkları kabul eden kültürünüzün bir yansıması “ yorumunu yapıyor. O sırada içerden yılların deneyimli öğretmeni Sadiye  Ada çıkıyor. Merhabalaşıyoruz. Küçük yazarın öğretmeni olduğunu öğreniyorum. Yüzündeki ifadeyi iyi tanıyorum. Bir çocuğa gerçek anlamda ulaşıp, yeteneklerini ortaya çıkarabilmenin onur ifadesi. Gel seni yarımızla tanıştırayım diyor. 2 kitap alıyorum torunlarım için.S ıramızı bekliyoruz .Beklerken Sadiye öğretmenle sohbete devam ediyoruz. Salondakilerin çoğu Güneydeki Fransız Okulundan arkadaşları ve aileleri. Anne ile tanıştırılıyorum. Mütevazi, saygın duruş ile öğretmenimizin teşviki ile buradayız diyor. Tasarımı yapan beyefendi de yazarımızın yanı başında. Kitabın satışında abla sorumluluk almış. Küçük yazar neşeli ve telaşsız ama heyecanlı Sanki yıllardır o masada kitap imzalıyor. Herkese ayrı cümleler yazmaya  çalışıyor. Sıra bana geldiğinde. “Bunu torunum Cemre için imzalar mısın? bugün doğum günü” Kitabın ilk sayfasına “İyi ki doğdun Cemre “ yazıyor. Sadiye öğretmene bakıyorum. ”Okuduğu ders kitaplarını bile eleştirel bakış açısıyla yaklaşıp, benimle tartışıyordu” dedi.

Kayla Güneşel (10 yaşında bir kız ) kitabının adı “ Küçük Ördek , The  Little Duck, Le Petit Canard. Kitap 16 sayfa. Teşekkürler  bölümünde “ Bir kitap yazma hayalim vardı. Bu kitabı yazdım ama tek başıma değildim. Mira Güneşel ( ablası) çevirilerde ve düzeltmelerde, Selçuk Fındık ( eniştesi) resimlemelerde, Sadiye Ada ( öğretmeni)cesaretlendirerek bu kitabı bitirmemi sağladılar.


Bu kitabı “kıskançlığın  kötü bir şey olduğunu anlatmak için  yazdım. Barış olsun dünyada, insanlar birbirine iyi davransın ve doğayı sevsin. Kötü şeyler hiç olmasın”. Sevgili Kayla ,bu cümlelerinde kendi küçüklüğümdeki duyguları buldum. Hatta senin yaşlarda yazdığım bir şiir hatırladım. Ayrıca sana bu nedenle de teşekkür ederim.

Senin dünya üzerinde olup bitenlere olan bu farkındalığın yaşamın boyunca süreceğini biliyorum. Bu erken farkındalık bilinci sana hep sorumluluklar yükleyecek. Senin bu sorumlulukları en iyi şekilde taşıyıp en iyisini yeteneklerin doğrultusunda yapacağını düşünüyorum. Çevrende sana destek olan yetişkinlerin olması bir şans. Bu şansın senin ve tüm çocuklar için  bizi yönetenler tarafından da sağlanması dileğim.

Dünya bizim  yaşadığımız en şahane yer olsun” dileğin var ya sen ve arkadaşların zaten şahanesiniz.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar