Angarya çalışmayacağız... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mart 2, 2024
Kıbrıs

Angarya çalışmayacağız…

Angarya çalışmayacağız...

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), bugünden itibaren Anayasal haklarını kullandıklarını; “angarya ve sosyal güvencesiz çalışmayız” diyerek çalışanları serbest bıraktıklarını açıkladı.

BES Başkanı Savaş Bozat yaptığı yazılı açıklamada, sorunlarının çözüleceği mercinin hükümet olduğuna işaret ederek  Başbakan’a hitaben, “Biz çalışanlar ‘geçim’ derdindeyiz. Senin gibi ‘seçim’ derdinde değil. İnsanız ve insanca yaşamak istiyoruz. Bu taleplerimizde de haklıyız. Ya bu sorunları çöz yada doğacak olan herhangi bir gelişmeden çalışanlar ve BES sorumlu değildir” dedi.


Belediye Emekçileri Sendikası üyelerinin, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde Anayasal haklarını savunacak hükümet aradığını belirten Bozat,  Lefkoşa Türk Belediyesi’nin içinde bulunduğu durumu görmeyen, duymayan, konuşmayan kalmadığını; ortak karar üretilerek  “Lefkoşa Türk Belediyesi batırıldı” denildiğini kaydetti ve “Peki bu belediye batırılırsa çalışanların durumu ne haldedir? Çalışanlara aldıkları aylık maaşları normal şartlarda rahatlık getirmediği halde 2 ay geriden gitmenin getirdiği sıkıntıları kim ödeyecek?” diye sordu.

“ ‘Çalışanları angarya çalıştıramazsınız’ diyen bir anayasa varsa ve bunu uygulamayan bir hükümet bu yükümlülüğünü ihlal ediyorsa, ‘Nerede bu devlet?’ diye sorma hakkımız doğmaz mı?” diyen Bozat, 49. maddeye atıfta bulunarak şöyle devam etti:

“Madde 49: Çalışma Hakkı ve Ödevi : (3)fıkra ‘Kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.  Ancak, hükümlülerin, hükümlülükleri süresince rehabilitasyon amacıyla çalıştırılmaları zorla çalıştırma sayılmaz.’

Aynı anayasa kişiler sosyal güvencesiz de çalıştırılamaz emri verirse ve bu hükümet bu örgütlerin yasalarına uymazsa nerede bu devlet diye sorma hakkımız doğmaz mı?

Madde 55: Sosyal Güvenlik Hakkı:  ‘Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir.  Bu hakkı sağlamak için sosyal sigortalar ve benzeri sosyal güvenlik kurumları ile sosyal yardım örgütleri kurmak ve kurdurmak Devletin ödevlerindendir.’ ”

Bozat, 29 Şubat 2012 tarihinde imzalanan ve Nisan 2012 tarihinden itibaren sorunun çözüleceği garantisini veren protokolün neden yaşama geçirilmediğini sorarken, sendika ile imzalanan protokolde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ile İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun da imzası bulunduğunu anımsattı.

Son bir haftadır Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığını vekaleten yürüten Celal Cin’e Başbakanın randevu vermediğini iddia ederek “bunun sorumlusu çalışanlar mı?” diye soran Bozat, “Bugünden itibaren Celal Cin’in belediyede kalmasına gerek kalmadığını kendisine bildirdiğimiz an, Başbakan’ın öğleden sonraya kendisine randevu vermesi ne kadar ilginçtir değil mi?” ifadesini kullandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar