Tembellik uzun yaşamak için iyi bir yöntem olabilir - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Yaşam

Tembellik uzun yaşamak için iyi bir yöntem olabilir

Yapılan bir araştırma, düşük enerji gereksinimi duyan canlıların hayatta kalma şansının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Bilim adamları, daha yüksek metabolik hıza sahip türlerin yok olma ihtimalinin biraz daha sakin olanlara göre daha fazla olduğunu keşfettiler.
Biological Science adlı dergide yayımlanan araştırmada elde edilen bulgulara göre tembellik hayatta kalma şansının da artması anlamına geliyor.


Kansas Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Enstitüsü ve Doğa Tarihi Müzesi’nden akademisyen Luke Strotz, bu durumun ihtiyaç duyulan enerji oranıyla ilgili olduğunu belirtti. Buna göre düşük enerji gereksinimi daha uzun yaşama ihtimalinde de beraberinde getiriyor.

Bilim insanları, elde edilen bulguların, yok olma tehlikesi altındaki türlerin korunabilmesi için yürütülen çalışmalarda kullanılabileceğini umuyorlar.

İYİ BİR SEÇENEK GİBİ GÖRÜNSE DE ASLINDA TEHLİKELİ

Ancak metabolizma ile yok olma riski arasındaki bağlantının belirlenebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

İnsanlar söz konusu olduğunda ise düşük enerji kullanımı ya da tembellik uzun vadede türün hayatta kalması için iyi bir seçenek gibi görünse de aslında tehlikeli.

Hareket etmeye programlanmış insanoğlunun tembel bir hayat tarzına teslim olması pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirerek bireylerin yaşam süresini kısaltabilir.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar