Kıbrıs

Yüklü kefaletle serbest kaldılar


Devrim DEMİR

Evlerinde yapılan aramada 10 gram uyuşturucu ele geçirilen Serap Temiz, İmam Büyükakşeker ve Büyükakşeker’e uyuşturucuyu temin etmekle suçlanan Malik Toran dün tutukluluk sürelerinin dolması üzerine teminat talebiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Hale Ahmet Raşit’in huzuruna çıkarıldı.
Yargıç polisin talebi doğrultusunda zanlıların 5 bin TL nakit, 50 bin TL 2 KKTC vatandaşı kefil kefaleti ile serbest kalmasına emir verdi. Zanlı İmam Büyükakşeker ve Malik Toran mahkemenin teminat şartlarını yerine getirirken, zanlı Serap Temiz teminat şartlarını yerine getiremeyerek Merkezi Cezaevi’ne gönderildi. 
Serap Temiz teminatı ödeyemedi
Soruşturmayı yürüten polis memuru Cemal Ramiz mahkemede ifade verdi. 30 Aralık 2013 tarihinde  evlerinde ele geçirilen 10 gram uyuşturucu ile yakalanan Serap Temiz, İmam Büyükakşeker ve Malik Toran adına başlatılan soruşturmanın tamamlandığını zanlıların ileride davalarında hazır bulunmalarını sağlamak için uygun bir teminata bağlanmaları talebinde bulundu.
50 bin TL kefalet 5 bin TL nakit
Yargıç Hale Ahmet Raşit huzurunda yapılan beyanların ardından, zanlıların ileride davalarında hazır bulunmalarını sağlamak için zanlıların 50 bin TL 2 KKTC vatandaşı kefil kefaleti ve 5 bin TL nakit parayı mahkeme veznesine yatırarak  serbest kalmalarına emir verdi.
Mahkemenin teminat şartlarını yerine getiren İmam Büyükakşeker ve Malik Toran serbest kalırken, Serap Temiz teminat şartlarını yerine getirene kadar Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.Başa dön tuşu