Kıbrıs

Yorgancı, 18 ay hapis yatacak


 

Gazimağusa’ya bağlı Yeniboğaziçi köyünde yaşayan ve 2014 yılının Ağustos-Eylül ayları arasında Nijerya uyruklu bir zenciden 3 bin 500 TL karşılığında 70 gram Sentetik Cannabinoid türü uyuşturucu madde alarak ticaretini yaptığı süre içerisinde polis tarafından tutuklanan Salih Yorgancı, dün Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Kanunsuz uyuşturucu madde alma, bulundurma ve satma davalarından suçlu bulunan sanık Yorgancı, Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin kararı ile 18 ay hapis cezasına mahkum edildi.

“Uyuşturucu gelecek nesiller için tehlike yaratıyor”
25 yaşındaki sanık Salih Yorgancı ile ilgili kararı Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler okudu. Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, sanığın maddi sıkıntılar çektiği gerekçesi ile uyuşturucu satıcısı olduğunu söyleyerek kendini savunduğunu kaydetti. Salih Yorgancı’nın aleyhine getirilen davalardan suçlu bulunduğunu açıklayan Güzeler, Bonzai türü uyuşturucu maddenin alımı ve tasarrufunun ciddi ve vahim bir suç olduğunu ifade etti. Yasa koyucunun uyuşturucu suçları ile ilgili 18 yıla kadar hapislik cezası öngördüğünü belirten Güzeler, Bonzai’nin en ağır uyuşturucu türü olduğunu ve beyin ile sinir sistemine etki ederek ciddi hasarlara yol açtığını kaydetti. Uyuşturucu suçlarının son dönemlerde yaygınlaştığını ifade eden Güzeler, uyuşturucu kullanıcı yaşının ise 15 yaş seviyesine indiğini, uyuşturucu maddelerin ise kolay ulaşılır hale geldiğini ifade etti. Uyuşturucu maddelerin ve bu tür suçların toplumda gelecek nesiller için tehlike oluşturduğuna dikkat çeken Güzeler, sanık Salih Yorgancı’nın tasarrufundaki miktarın ise azımsanamayacak bir miktar olduğunu ve büyük bir bölümünü ise ticaretini yaparak sattığını kaydetti. Sanık Yorgancı’nın ticaret yapmak sureti ile uyuşturucunun toplumda yaygınlaşmasında rol aldığını belirten Güzeler, Yorgancı’ya hapislik cezası dışında bir ceza verilemeyeceğine dikkat çekti. Güzeler, Salih Yorgancı’nın 18 ay hapis cezasına mahkum edildiğini açıkladı.

Uyuşturucu ve paketleri rögara atıp sifonu çekti
22 Eylül 2014 tarihinde zanlı Salih Yorgancıoğlu’nun Yeniboğaziçi’ndeki evinin karşısında bulunan inşaat içerisinde uyuşturucu sakladığını öğrenen Narkotik ekipler aynı gün bölgede pusu görevi gerçekleştirdi. Salih Yorgancı’nın evinden çıkarak yarım inşaat içerisine girip söz konusu uyuşturucu maddeleri aldığı sırada suçüstü yakalanmak istendi ancak polisi fark eden Yorgancıoğlu evine doğru koşarak uyuşturucu maddeleri tuvalete atıp sifonu çektiği anda görüldü. Polis ekiplerinin rögarda yapılan çalışma sonucunda içerisinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğu tespit edilen 35 adet paket ve beyaz poşet içerisinde muhafaza edilen 15 gram Sentetik Cannabinoid türü uyuşturucu madde rögar ve septiklerde bulunarak kanıt olarak alındı.

 

Nadire BAHADİ
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı