Yolda mahsur kaldılar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Kasım 30, 2022
KıbrısManşet

Yolda mahsur kaldılar

Lefkoşa-Girne Anayolu’nun Gönyeli Çemberi ile Boğaz Kavşağı arasındaki bölümü dün akşam saatlerinde yine su bastı. Yolun Olvia sitesi civarında araçlarında mahsur kalan bazı vatandaşlar Sivil Savunma ekiplerinin müdahalesiyle kurtarıldı

 

Lefkoşa – Girne Anayolu’nun Gönyeli Çemberi ile Boğaz Kavşağı arasındaki bölümü dün gece aniden bastıran sağanağın etkisi ile yeniden sular altında kaldı. Bazı vatandaşlar trafiğe kapatılan yolda araçları içerinde mahsur kaldı. Sivil savunma ekipleri, uzun süren uğraşların ardından araçlarında mahsur kalan vatandaşları kurtararak emniyetli bölgelere taşıdı. Yolda biriken suyun çekilmesi için ilgili birimler dün gecenin geç saatlerine kadar çalışmalarına devam etti.


 

Gönyeli yolu kullanıldı

Girne – Lefkoşa Anayolu’nun trafiğe kapatıldığı sürede iki kent arasındaki ulaşım eski Girne yolu olarak bilinen Gönyeli güzergâhı üzerinden sağlandı.

 

Acil durum komitesi toplandı

Ülkenin her bir tarafını kötü olarak etkileyen doğa afetleri nedeni ile KKTC Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi dün gece Başbakanlıkta toplanarak bir dizi karar aldı.

Komitenin dün geceki toplantıda aldığı kararlar şöyle,

 

“A. KKTC Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi, ilçelerdeki afet ve acil durum yönetimi merkezlerini aktif hale geçirerek ilçelerde olması muhtemel sel-su baskınlarına karşı oluşabilecek riskleri, alınacak önlemleri etüt ederek tüm birimlerin hazır halde tutulması emrini vermiştir.

 

  1. Komite bunun yanında, 07 Aralık 2018 Cuma gününe kadar perşeme günü artması beklenen yoğun yağışlar nedeniyle özellikle daha önce su baskınına maruz kalmış bölgelerdeki halkımıza yönelik aşağıdaki uyarılarda bulunmuştur.

 

1- Halkımızın araçlarını daha güvenli bölgelere park etmeleri,

2-Muhtemel sel-su baskınına karşı evlerindeki değerli eşya ve evraklarının selden etkilenmemesi için gerekli önlemleri almaları,

3-Ev ve bahçelerine su girişlerini engelleyici tedbirler almaları,

4-Bahçe ve arazilerinde bulunan ve sel-su baskınından etkilenebilecek, sürüklenebilecek evcil hayvan ile su deposu, gaz tüpü gibi eşyaların güvenli bölgelere taşımaları veya sabitlemeleri,

5-Sel-su baskını olması halinde evlerinde elektrikli cihaz kullanmamaları, elektrik şalterlerini derhal kapatmaları,

6-Zorunlu olmadıkça evlerinden ayrılmamaları, gerekmedikçe trafiğe çıkmamaları, trafiğe çıkmaları halinde araçları ile risk teşkil edebilecek su veya çamur birikintilerine girmemeleri,

7-Dışarıda devrilmiş enerji nakil hatlarında elektrik varmış gibi hareket etmeleri,

8-Acil yardımlar için ALO 155 İtfaiye, 101 Sivil Savunma ve 112 Sağlık numaralarını derhal aramalarını,

9-Sel-su baskını ile ilgili acil yardım ekiplerinin uyarı, yönlendirme ve talimatlarına uymaları, gerektiğinde işbirliği yapmalarının büyük önem arz ettiği değerlendirilmektedir.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar