Köşe Yazarları

Yeni sezonda revizyonKıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu geçtiğimiz hafta sonu yapılan seçimli olağan genel kurulda üyelerden tam destek alarak yeni dönemde de başkanlık için tam yetkiyi oy birliği ile aldı.
Hasan Sertoğlu’nun ülke futbolu adına FIFA ve KOP temasları ile yaptığı görüşmeler ve gelinen nokta tüm dünya tarafından duyuruldu ve çok önemli gelişmeler yaşandı. Hedef de 2014 Aralık ayına kadar bir sonucun ortaya çıkacağı.
Özellikle kısa bir süre önce başlayan Dünya Kupası öncesinde Brezilya’da toplantı yapılırken FIFA’ya üye 209 kulübün bulunduğu bir ortamda Kıbrıs’taki futbolun birleşmesi yönündeki çalışmaların konuşulması bizim için çok önemli bir noktadır.
İşte tüm gelişmeler devam ederken ülke futbolumuz kendi içinde de ciddi bir revizyon geçirmelidir. Gerek sezon içinde gerekse sezon bitiminde yazdığım yazılarda da değindiğim önemli konuların genel kurulda gündeme geldiğini gördüm.
Futbolun kalitesinin arttırılması için play-off ve play-out sistemlerinin değiştirilmesi, Yükselme Liglerine kısıtlama getirilmesi, futbolcuların kulüpleri ile yeniden sözleşme yapmaları, yabancı futbolcu sayısının yeniden düzenlenmesi. Bu konuları köşe yazılarımda hep gündeme taşırken futbolda olası bir açılım noktasında gerekli olacağını belirtmiştim.
İşte genel kurulda birçok kulüp başkanı da bu konulara değinirken Federasyon Başkanı Hasan Sertoğlu da bunların gerçekleşmesi yönünde çalışmalar yaptıklarını, gelecek sezon birçok değişikliğin de gerçekleşeceğini belirtmişti.
Yükselme Liglerinde 40 yaşı geçmiş kişilerin hala daha sahalarda yer aldığını, bazı kulüplerin 15 transfer yaparak takım oluşturduklarını biliyoruz. Liglerin daha anlamlı ve kaliteli olması için de yaş sınırı getirileceği ve futbol oynayabilecek köylü gençler yoksa takım kurulamayacağı açıklandı. Ayrıca eski ismi ile BTM’lere yeniden dönüş yapılacağının sinyalleri verildi. Alt ligler için bunlar çok doğru şeyler.
Liglerin sonunda yapılan play-off ve play-out maçlarında da ne kadar dengesizlikler ve haksızlıklar yaşandığını gördük. 
Hamitköy’ün o puana rağmen küme düşmesi mucize oldu. Sistemin kurbanı gitti. Sertoğlu, play-out ve play-off oynayacak takımların sezon sonunda topladıkları puanların yarıya bölüneceğini ve daha sonra oluşan tabloda bir takımın kümede kalma şansı olmayacaksa maçlar oynatılmadan o takımın küme düşeceğini belirtti. İşte bu noktada küme düşmek de daha adil bir durum olacak.
Futbolcuların bir yıldır gündeme taşıdıkları sözleşme hakları da gündeme geldi.
Sertoğlu özellikle futbolcuların talebi olan sözleşmelerin de geri geleceğini vurguladı. Sertoğlu, “FIFA ve UEFA kurallarına göre kendimizi uydurmak zorundayız” dedi. Sözleşmesi olmayan futbolcu serbesttir.
Yabancı futbolcu konusunda da 2+1 olması yönünde Cemal Başkan’ın görüşüne destek çıkanlar oldu. Futbolun hem kalitesinin artırılması hem de maliyet olarak kulüplerin daha az para harcama yönünde avantaj sağlayacaklarını iddia etmeleri yabancı futbolcu konusu da yeni sezonda yine gündemde.


Başa dön tuşu