Köşe Yazarları

Yalova kendine gelmeli…


Kıbrıs Türk futbolunda hep gönül bağım olan renklerden ve camialardan biri de hiç kuşkusuz Yalova. Yalova’nın yıllar önce futbolumuzda elde ettiği başarılar, şampiyonluklar unutulamaz.
Fakat bu süreçten sonra Yalova’da yaşanan olumsuzluklar camianın küçülmesine ve gerilemesine neden olmuştu.
Alt liglere kadar geriledi ve yıllarca zirve lige yükselmeyi hiç başaramadı. Tam 13 yıl uzak kaldığı Süper Lig’e geçtiğimiz sezon yükseldi. Camiada büyük sevinç yaşandı.
Fakat Yalova’da iyi bir yönetim olmadığı için beklenen performans da yakalanmadı ve yeniden alt kümeye düşüldü.
13 yıl aradan sonra çıkılan Süper Lig’de kalınamadı. Takım beklenen seviyeye gelmedi. Taraftar takıma sahip çıkmadı.  Kısaca Yalova’da durumlar yine içler acısıydı ve takım küme düştü.
Şimdi bakıyorum gelişmelere. Yalova yine yönetim şekli olarak bir boşluk yaşıyor. Camiayı toparlayacak, yeniden zirveye çıkartacak, birlik ve beraberliği sağlayacak bir oluşum görmüyorum. Dün Yalova’nın yeni sezon açılışında kimsenin haberi yok. Basın ile ilişkiler kopuk. Kulüp yöneticiliğinde sosyal işler ve halkla ilişkiler çok önemli. Siz bir kulübün yöneticisi iseniz camiaya yakışır bir şekilde hizmet etmelisiniz.
Dün ben eminim ki Yalova takımının sezon açacağından birçok taraftarın da haberi yoktu. Bugün her kulüple diyalogu ve iletişimi iyi bir seviyede olan Havadis Gazetesi’ne bile Yalova’nın sezon açılışı ile ilgili ne bir davet ne de basın bildirisi geldi.
Ben camia içinden yakınlarımdan Yalova’nın açılışı olduğunu öğrendim ve bölge muhabirimizi görevlendirdim.    
Yalova takımı geçen sezon kadrosunun dar olduğundan küme düştü. Yeterli takviyeler yapılmadı. Takımın en iyi oyuncusu Burak ile sorunlar tam olarak çözülmedi. Kaleci Mustafa’ya Çetinkaya talip. Takımın iyi futbolcularına bölge kulüplerinden teklifler de geliyor. Elbette gelecek. Zaten sizin kendi futbolcunuz, sizden memnun ise başka takımlarla neden pazarlık yapsın ya da görüşsün.
Siz bugün futbolcunuza bir sezon boyunca 5 Bin TL verirken diğer kulüp futbolcuları ayda 5 bin TL alıyor. Dolayısı ile elbette ki futbolcularınız meslek olarak yaptıkları bu işten daha çok para kazanma adına başka kulüpler ile görüşecek.
Bunu yadırgamayacaksınız. Sonra da futbolcunuzu vermemek için futbolcunuza hiç vermediğiniz miktarlar kadar bonservis bedeli talep ediyorsunuz.
Bu ülke futbolumuzun şartlarında etik bir yaklaşım değildir. Eğer kadronuzda kaliteli oyuncular var ise ve bedelleri yüksek ise ve siz bunu karşılayamıyorsunuz o futbolcunuzu daha çok para kazanacağı kulüplere vermek zorundasınız.
Ya da yöneticilik sürecinde daha çok çalışıp siz de kulübünüzü maddi ve manevi olarak üst seviyelere çekeceksiniz ki kadronuzdaki futbolcuların kahrını çekebilesiniz.
Yalova yönetimi eğer bu eksikliklerini başaramaz ise, gelecek sezon düştüğü alt ligden takımı bir üst lige çıkartması yine mümkün olamaz. Kulüp yöneticiliği iyi çalışma, basınla iyi diyalog ve iyi iletişim ister. Yönetim kurulları plan ve programlı hareket ederek başarıya ulaşabilirler.
Hedefiniz Süper Lig ise bütçenizin belli olması gerekir. Yoksa böyle çıktığınız gibi gerilersiniz. Ama bu sezon için da mevcut kadroya sahip çıkılmaz, gerekli takviyeler yapılmaz ise Yalova bu ligden de alt lige düşecektir ve yazık olacaktır.

Başa dön tuşu