Köşe Yazarları

Yağmurdan Kaçarken Doluya Tutulmak

“Müşavirlik Yasası” olarak bilinen yasa nihayet Cumhurbaşkanı tarafından imzalandı. Resmi Gazete’ de yayınlanır yayınlanmaz yürürlüğe girecek. “Müşavirlik artık tarih oldu” diyenler yanında, bu yasadan başka beklentileri olanlar da yok değil elbet!

Aslında esas tehlike de onlar!

Bizler gibi herhangi bir beklentisi olmayanlar için; yasa bundan böyle “hizmetsiz memuriyet” yaratmayıp, bütçeye ek yük getirmeyeceği yönünde sevinç yaratırken, makam mevki peşinde koşan “başkaları” için ise “rant kapısı” beklentisi yaratmaya devam edecektir.

Seçime girip kaybedenler, başkasının kazanması için çalışıp mesai harcayanlar, eş, dost, akraba, partizan ve ahbaplar, şimdi ağzı açık bekleşmektedirler.

Halk için çalışmanın karşılığı, TORPİL beklentisi olmamalıdır. Yoksa eleştirdiklerinizden hiçbir farkınız kalmayacaktır.

“İncir piş, ağzıma düş” misali!

“Hizmetsiz memuriyet” siyasal yozlaşma türleri içerisinde sayılmakta olan bir tür yolsuzluktur. Bu yolsuzluk türünü kaldırırken yerine başkalarının ikame edilmemesine yönetenlerimiz tarafından azami dikkat edilmelidir. Bunların neler olabileceğini, diğer YOLSUZLUK türlerini başlıklar halinde yazacak olursak daha iyi kavrayacağız;

Adam kayırmacılık(iltimas), akraba kayırmacılık(Nepotizm), eş-dost kayırmacılık(Kronizm), siyasal kayırmacılık(Partizanlık), patronaj, hizmet kayırmacılığı, lobicilik, rant kollama, kamu sırlarını sızdırma, vurgunculuk, gönül yapma(Suvasyon), siyasal manipülasyon(aşırı vaatte bulunma ve yalan, propaganda, aşırı bilgi sunma, gizlilik ve örtbas), iktidarın kişiselleşmesi ve lider diktası.

Şahsi çıkarları peşinde koşup karşılık bekleyenleri, partiler boş yere aralarında bulunduracağına salıverseler daha yararlarına olacaktır.

Sosyal medyada bile bu partizanların böyle beklenti içerisinde olduklarını anlamamak için insanın fazlaca saf olması gerekmektedir. Yapmış oldukları paylaşımlardan gizliden gizliye duygularını açığa çıkartmakta, ölü seviciliği gibi çirkin bir sevicilik olan ZAM SEVİCİLİĞİ de dâhil bilumum yalakalıklarla liderlerine mesaj göndermektedirler.

Aslında bu tür hastalıkları önlemenin yolu vardır.

Yine YOLSUZLUK türleri arasında bulunan; rüşvet, irtikâp, zimmet, oy satın alma gibi suçlar cezai müeyyideye tabi tutulurken, yukarıda saymış olduğum ve herhangi bir cezai yaptırımı bulunmayan yolsuzluk türlerinin de cezai müeyyideye bağlanmaları gerekmektedir.

Rüşvet almanın da vermenin de ceza gerektiren bir suç olması hali adam kayırmacılığa da, siyasal kayırmacılığa da diğer saymış olduğum ve halk arasında, daha fazla TORPİL diye adlandırılan bütün PEŞKEŞ suçlarına da uygulanmalıdır.

Bu hastalığın başka da tedavi yolu maalesef bulunmamaktadır.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı