Yağmur suları yine eve akacak!

9 Ekim 2013 Çarşamba | 12:11
Yağmur suları yine eve akacak!

“TADİLAT ŞART”: Tuzlucalı Ömer Tiryaki’nin Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nden evinin tadilatını yaptırmak için aldığı para yetmedi. Tiryaki, aldığı para ile sadece evin tavanını ve salonunu yaptırabildi. Evin yatak odası ve mutfağı hala tadilat bekliyor

Tuzluca’da yaşayan Ömer Tiryaki, evinin yaşanamaz durumda olması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’ne başvuruda bulunmuştu. Tiryaki’nin başvurusunun ardından ise Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti 12 bin TL’si hemen geri kalan 6 bin TL ise evin bir kısmı yapıldıktan sonra alabileceği bir kredi verdi. Aldığı kredi ile evinin sadece salonunu ve tavanını yaptırabilen Tiryaki, daha sonra elindeki paranın yetmemesi nedeniyle tıkanıp kaldı.

Mutfak ve yatak odası tadilat bekliyor…
Aldığı para ile evinin mutfak ve yatak odasını yaptıramayan Tiryaki’nin özellikle kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte duyduğu endişe de arttı. Yatak odası ve mutfağın yağmur sularına dayanmadığını kaydeden Tiryaki “Bu kış evim yine yağmur sularıyla dolacak” dedi.
Tiryaki, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyük Elçisi’ne, Cumhurbaşkanı’na, Başbakana ve Başbakan Yardımcısı’na çağrıda bulunarak bu konuda kendisine yardım etmelerini rica etti. Bunun dışında hiçbir maddi beklentisi olmadığını kaydeden Tiryaki, “Benim istediğim bana faizsiz kredi vermeleri” dedi.

Banyo ve tuvalet evin dışında…
Evin avlusundan ulaşılan banyo ve tuvalet ise Tiryaki ailesi için ayrı bir sorun. Soğuk ve yağmurlu kış günlerinde bile aile tuvalete ve banyoya gitmek için evin avlusundan geçmek zorunda kalıyor.

İşsiz kaldı…
Ayrıca Büyükkonuk Belediyesi’nde görev yapan Tiryaki, özel bir nedenden işinden ayrılmak zorunda kaldı. Bir yandan işsizlikle boğuşan Tiryaki diğer yandan evi nasıl yaptırıp kışı nasıl geçireceğinin endişesini yaşıyor. Tiryaki şu şekilde konuştu:
“Özel bir nedenden işimden ayrılmak zorunda kaldım. Geçimimi arkadaşlarımın desteğiyle sağlıyorum. Evime giren tek kuruş yok. Oğlumun İngilizce kitaplarını bile alamadım. Üniversiteye başladığında ne yapacağımı bilemiyorum. Belimden rahatsız olmam nedeniyle iş bulmam da zor. Bir ara hayvancılık yapmak istedim. Ancak benden istedikleri kredi şartlarını karşılamam mümkün değildi.”

Ömer Tiryaki’nin Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nden evin tadilatını yaptırmak için aldığı para yetmedi. Tiryaki, evin bir yatak odası ve mutfağının tadilatını yaptıramaması nedeniyle kışın nasıl geçeceğini düşünüyor