Köşe Yazarları

“Yabancılarla ilgili politika” lazım (2)    Önceki makaleden (Yabancılarla ilgili politika lazım-1) devam edelim. Amacımız, aşağıdaki konularla ilgili bütüncül bir politika oluşturmaya yardımcı olmak. Çünkü, Kuzey’e doğru “hizmet, insan ve sermaye akımlarına” ihtiyacımız var ama öte yandan da bunların varlığımızı tehdit etmesine izin vermemeliyiz.
    Bu yüzden, “ihtiyaç ve tehdit arasında hassas bir denge” ile yaratıcı, dinamik, yasakçı olmayan filtreler yaratmalıyız. Benimkisi sadece bu konuda bir deneme ve farkındalık yaratma çabasıdır.
1-Yabancıların şirket kurması ve faaliyette bulunması
    Yabancı yatırımcılar, bazı özel işler hariç, kesinlikle KKTC’de yerli bir partnerle ortak olarak, yönetiminde de birlikte çalışarak iş yapmalıdır. Eğer, yabancılar, hisse ortaklığında ve yönetiminde yerli partner istemiyorsa, o vakit  “sponsorluk” mekanizması da yaratılabilir. Bu alternatifleri, “vergi balansları, teşviklerle ve yasal sorumluluklarla” ayarlayabiliriz. Bu konuda Dubai modeli bize uygun görünüyor. Yabancı yatırımcılar, iş dünyası örgütlerine de gözlemci (seçme-seçilme olmaksızın) sıfatla üye olabilmelidirler.
2-Yabancıların dışarıdan Kuzey’e hizmet satması
   Kesinlikle akılcı bir şekilde bu konuyu düzenlemeliyiz, yoksa yabancı yatırımcılar gelmez ve avantajımız olan piyasalar-sektörlerde Kuzey’de oluşmaz, gelişemez. Yabancıların dışarıdan hizmet satmasına (örneğin sağlık, hukuk, finans, mühendislik vs. hizmetlere) kesinlikle açık olmalıyız.
     Ama önce bunun için meslek standartlarımızı iyice oluşturmalıyız, daha sonra içerdekileri de geliştirecek, büyütecek, onlara para kazandıracak, bu hizmetlerin temsilciliğini yapacak şekilde, yerlileri, yabancıların bu hizmetlerine entegre etmeliyiz. Bu alanda da, Dubai’deki gibi “sponsorluk mekanizmasını” geliştirebilir.
3-Yabancı işçilerin çalışma şartları
    Bu konuyu da asgari ücret politikası değişikliği ile birlikte düzenlemeliyiz. Kuzey Kıbrıs’ın yabancı ucuz ve kalifiye işgücüne ihtiyacı vardır. İnsan sermayemize, eğitim seviyemize göre asgari ücretle birlikte bu konu regüle edilmelidir. Daha önce konu hakkında çok yazdık.
4-Yabancıların gayrimenkul edinmesi
     İş, konut, vs. ile ilgili gayrı menkul edinimlerinde farklı politikalar uygulanabilir. Arazi ve bina konusunda farklı mülkiyet hakları da yaratılabilir. Arazi sınırlanabilir ama mesela üzerindeki binalarda mülkiyet hakkı limiti kaldırılabilir vs.
    Her halukarda, yabancıların arazi miktarı ve bina edinimleriyle ilgili genişletici ve kolaylaştırıcı açılımlara ihtiyacımız vardır. Ülkemizde konut sahibi olmasını istediğimiz kategorideki TC vatandaşlarına da pozitif ayrımcılık yapılabilir. 
5-Yabancıların ikamet etme şartları
      Bilhassa, konut sahipliğine yönelik ikamet şartlarında cazip açılımlar ortaya koymalıyız. Konut alanın otomatik olarak ikametgahı da olmalı. Tabii, konutta müşteri profilini belirleyip, istediğimiz gruba hitap edecek angajmanlar yaratmak lazım. Mesela,150,000 STG üzeri cazip hale getirilebilir. İş insanı ve öğrenciye yönelik ikamet şartlarında da cazip-kolay açılımlar yaratılmalı. 
6-Yabancılara vatandaşlık ve seçme-seçilme haklarının verilmesi
       Burada önemli olan evlilik ve kan bağı dışındaki vatandaşlıklardır. Vatandaşlık, vergi verme ve seçme-seçilme ile birlikte var olur. “Konuttan dolayı vatandaşlık, belli bir süre çalışan kişi, öğrenci, iş insanı-yatırımcı” için yani 4 kategori üzerinde ihtiyaca göre farklı regülasyon yapılabilir. Tabii, ilave kategorilerde olabilir. 
    Bu konuda da, özellikle “konuttan dolayı, öğrenci ve iş insanı-yatırımcı” için teşvik edici düzenlemeler yapmamız lazım. Belli bir süre kalana belediye seçimlerinde seçme-seçilme hakkı verilebilir, daha sonra parlamento seçimleri de dahil edilebilir. Veya baştan, bu 3 kategorinin bize katkısı yüksek ise(bunlar objektif olarak tanımlanır), tüm haklar verilebilir.
    Yabancı öğrenciler içinde kesinlikle vatandaşlık teşviğini kullanmalıyız. Hem iyilerin kalması için, hem de gelmesi için bunu yapabiliriz. İyiler gittiğinde de, kısmi vatandaşlık bağı onları bize ekonomi, tanıtım vs. olarak döndürecektir. Örneğin, Türkiye’de sınavlarda ilk 100-200-500’e girene verilebilir, belli bölümler seçilerek çok yüksek puanla mezun olanlara da verilebilir.
      Son tahlilde, bizim yabancılarla ilgili (göçmen) kapsamlı ve bütüncül bir politika paketine ihtiyacımız var.


Başa dön tuşu