Köşe Yazarları

“Yabancılarla ilgili politika” lazım (1)Kuzey Kıbrıs, küçük bir piyasa. O yüzden sürdürülebilir olarak büyümesi, gelişmesi için mutlaka başta Türkiye olmak üzere diğer pazarlara “mal, hizmet, insan, sermaye” vanalarını takmamız lazım.
Bu kaçınılmaz bir gerçek. Çözümde zaten olacak, çözümsüzlüğün devamı halinde ise bizim bunu istememiz, zorlamamız lazım. Ama takarken, entegre olurken de dikkatli olmamız lazım. İhtiyacımıza ve tehditlerimize göre; selektif ve yaratıcı filtreler kullanmamız lazım.
Yani, “yerli istihdamı, iş insanını, insan kaynaklarını azami koruyacak filtrelere” ihtiyacımız vardır. Mallarda pek sorunumuz yoktur, bizim birkaç ürün hariç genelde ithalat bakımından tamamıyla açık olmamız lazım.
Ama diğer faktörlerde sıkıntı var. O yüzden, akıllı ve dozajında balanslarla ve filtrelerle, Kuzey’e yönelik “hizmet, insan, sermaye akımlarını” yönetmeliyiz. Aksi halde, bunları disiplinsiz ve kuralsız bırakırsak, bizi tarumar ederler.
Fakat, bilmemiz gerekir ki, bizim filtrelere ihtiyacımız vardır, yasaklara değil. Bu filtrelerin “yasakçı ve statik olmaması” gerekir. Filtrelerin, dinamik olması gerekir ve “yerli iş insanımızın-istihdam piyasamızın ve sektörlerimizin ihtiyaçlarına göre tamamlayıcı nitelikte olması gerekir.”
Dinamik olarak yönetebilmemiz için de ölçülebilir olmalıdır, ki gidişatı görelim, ayarlama yapabilelim. Bakın, bu filtreler, aynı zamanda bizi geliştirecek, dünyaya bağlayacak ve büyütecek enstrümanlardır, o yüzden yasakçı olmadan, çok akıllı bir şekilde bunları düzenlemeliyiz.
Eğer, bu filtreleri akıllı bir şekilde ortaya koyamazsak, “yerli istihdam ve yerli sermaye” zaman içinde bypass olur ve kayboluruz. Bizim çözüm (deregasyon) veya çözümsüzlük halinde bile bu konuda bir politika geliştirmemiz lazım. Bu politika bize rehber olacaktır. Bunun için bir politika paketine ihtiyacımız vardır. Bu pakette neler olmalıdır? Şunlar olmalıdır;
1-Yabancıların şirket kurması ve faaliyette bulunması
2-Yabancıların dışarıdan Kuzey’e hizmet satması
3-Yabancı işçilerin çalışma şartları
4-Yabancıların gayrimenkul edinmesi
5-Yabancıların ikamet etme şartları
6-Yabancılara vatandaşlık ve seçme-seçilme haklarının verilmesi
Ne yazık, şimdilerde, Kuzey’e doğru “hizmet, insan, sermaye” akımları hacimsel olarak artıyor, gittikçe tehdit oluşturuyor, bu akımlar dağınık ve düzensiz çalışıyor, o yüzden tehlike arz ediyor.
Mutlaka müdahale lazım, çünkü Kuzey Kıbrıs bundan sonra artan bir oranda dünyaya entegre olacak. Bu akımların hacimleri artması lehimizedir ama filtreler lazım. Tespit budur ve buna göre politika oluşturmalıyız.
Özetle, bizim bir taraftan “yabancı insanlara (emeğe), yabancıların dışarıdan sunduğu hizmetlere ve yabancı sermayesine ihtiyacımız var; öte yandan da bunları yaparken yasakçı olmamaya ve bypass olmamaya da ihtiyacımız var.”Bu hassas dengeyi oluşturmalıyız. Bu konuda “devlet politikasına” ihtiyacımız var.
Bir sonraki makalede, 6 başlıkla ilgili neler yapabilir ona bakacağız…Başa dön tuşu