Köşe Yazarları

Unutmadık! hatırlattık!

Hükümet programından her gün 11 vaat…Bugün yayınlayacağımız vaatlerle toplam 110 vaade ulaşmış bulunuyoruz.

 

BAŞBAKANLIK: Ülkemizin siyasi statüsünden kaynaklanan uluslararası spor müsabakalarına katılım ve organizasyon düzenleme konuları, hukuk çerçevesinde ele alınarak, her türlü uluslararası müsabaka ve organizasyona katılım için girişimler artırılacaktır.

 

DIŞİŞLERİ: Taşınmaz Mal Komisyonunun yeni ve makul bir finansman modeli ile desteklenmesi için tedbirler alınacaktır. Komisyonun, fiilen çalışır duruma getirilmesi ve önündeki başvuruları çok daha hızlı halledebilmesine imkan verecek gerekli değişiklikler yapılacaktır.

 

MİLLİ EĞİTİM ve KÜLTÜR: Ülke ve iklim koşulları da dikkate alınarak, öğrencilerin günlük ve yıllık eğitim süresi, uluslararası standartlara yaklaştırılacaktır. Öğretmenlerin ders yükü adaletli ve eğitimde verimliliği artıracak şekilde düzenlenecektir.

 

MALİYE: Vergi ödeyenlerden daha fazla vergi almak değil, vergi tabanını genişletmek ve vergi oranlarını indirmek suretiyle gelirleri artırmak temel yaklaşımımız olacaktır.

 

BAYINDIRLIK ve ULAŞTIRMA: Geçitkale Havalimanı atıl durumdan çıkarılıp, kamu yararına olacak şekilde işlevsel hale getirilecektir.

 

ÇALIŞMA ve SOSYAL GÜVENLİK: Özel Gereksinimli Bireyler Merkezi için inşai faaliyetler sonuçlandırılacak ve bu tesis özel gereksinimli yurttaşlarımızın kullanımına kazandırılacaktır.

 

İÇİŞLERİ: Taşınmaz mal vergisi günün koşullarına göre tadil edilerek, belirli özelliklere sahip konutların taşınmaz mal vergisi esas, kıstas ve miktarları yeniden düzenlenecek, bu uygulama ile belediyelerin mali kaynakları artırılarak halka çağdaş belediyecilik hizmetleri sunmaları sağlanacaktır.

 

TURİZM ve ÇEVRE: Lefkoşa’da tam donanımlı Merkezi Arkeoloji Müzesi açılacaktır.

 

TARIM ve DOĞAL KAYNAKLAR: Entegre Tarım Bilgi Sistemi oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatılacak ve öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi ve Hayvan Kayıt Sistemi kurulacaktır.

 

SAĞLIK: Kamu hastanelerinde hastaların bilgi alabileceği, dilek ve temennilerini iletebilecekleri Hasta Birimleri kurulacaktır.

 

EKONOMİ ve ENERJİ: KIB-TEK Yönetim Kurulunun atama şekli ve standartları ve/veya kriterleri, kurumun uzman bir ekibin idaresinde toplumsal yarar odaklı çalışmasını sağlayacak şekilde revize edilecek, bu kapsamda KIB-TEK, daha etkin ve verimli çalışabilmesi, siyasi müdahaleden ve popülist yaklaşımlardan arındırılması maksadıyla ÖZERKLEŞTİRİLECEKTİR


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı