Köşe Yazarları

UBP Kurultayı’nın ikinci turu ve sonrasıUBP Kurultayı’nın ikinci turu bugün yapılıyor. Siz bu yazıyı okurken, ikinci turun heyecanı UBP’lileri sararken, muhalefet ve diğer vatandaşların da büyük bir bölümünün ilgi odağı olmaya devam edecektir. Ahmet Kaşif ve ekibi kurultayın birinci turunu az bir oyla kaybetmiş olsa da, mahkeme sürecinden başarı ile çıkmış olmanın verdiği motivasyonla ikici turdan daha umutlu gözükmektedir. Ancak Başbakan İrsen Küçük’ün devlet imkanlarını kullanarak yapmış olduğu istihdamlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin bazı yetkililerinin açık destek gibi gözüken açıklama ve tasarrufları Ahmet Kaşif ve ekibi çevresindeki endişeleri arttırmaktadır. Bu durum kurultay sonuçları ile ilgili kesin konuşmayı oldukça zorlaştırmaktadır. Özellikle UBP’den ayrılarak parti kuran ve sonra sürpriz bir şekilde tekrar UBP’ye dönen eski milletvekillerinin UBP içindeki dengeleri nasıl etkileyeceğini belirlemek de oldukça zordur. Bu vekillerin geri getirilmesinde etkili olanlar, şüphesiz ki kurultay sonrası muhalif milletvekillerinin istifa edip hükümeti düşürme riskini dikkate alarak bu adımı attılar. İnternet üzerinde yapılan anketlerde genellikle Ahmet Kaşif’in önde olduğu görülmektedir. Ancak zikrettiğimiz dinamikler, kurultay sonucuyla ilgili tahminleri zorlaştırmaktadır.
Kurultay sonrası için merak edilen ise Ahmet Kaşif’in kazanması durumunda, Türkiye ile ilişkilerin nasıl olacağıdır. Çünkü Kıbrıs Türk halkı her halükarda Türkiye ile olan ilişkilerin iyi olmasını arzulamaktadır. Başbakan İrsen Küçük, siyasi söylemini ağırlıklı olarak bunun üzerine kurmuştur. Ancak Kıbrıs Türk halkının büyük bir çoğunluğunun hükümetin icraatlarından memnun değildir. Erken seçime gidilmemesi için hükümetin bu kadar gayret göstermesinin esas sebebi de, halkın bu memnuniyetsizliğinin farkında olunmasıdır.
Türkiye’den bazı yetkililerin müdahaleleri eleştirildiği gibi Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da tarafsızlığını bozarak UBP kurultayında taraf olması aynı şekilde eleştirilmektedir. Bu durum, kurultayın Türkiye’deki bazı yetkililer ile Eroğlu arasındaki bir rekabetmiş gibi algılanmasına yol açmaktadır.
Eroğlu’nun UBP Kurultayı’na müdahale etmesinin gerekçeleri olarak UBP kökenli olması, ileri aşamada kızını UBP’nin başına getirmek istemesi ve UBP içindeki hakimiyetini devam ettirmek istemesi gibi gerekçeler ileri sürülmektedir. Bazı Türkiye yetkililerinin İrsen Küçük’e destek vermelerinin gerekçeleri olarak da Türkiye’den gelen her isteğe “evet” demesi, bazı dini cemaat ve gruplara destek vermesi, ekonomik istikrarı sağlaması ve Eroğlu’na karşı olması gibi gerekçeler ileri sürülmektir.
Bu gerekçeler arasından en fazla dikkat çeken husus bazı Türkiye yetkililerinin Başbakan Küçük’e verdikleri desteğin Eroğlu’na karşıtlıkla açıklanmaya çalışılmasıdır. Bu durum, kurultayın Eroğlu ve Türki yetkileri arasında da geçiyormuş gibi bir hava esmesine esas sebebidir. Kıbrıs’tan sorumlu bakan ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın son ziyaretinde Eroğlu’nu ziyaret etmemesi ve Küçük’ün, Eroğlu’nu Türkiye’ye karşı vefasızlıkla suçlaması bu havanın pekişmesine yol açmıştır. Hâlbuki Eroğlu’nun cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden sonra Kıbrıs tarihinin en önemli projesi olarak nitelenen deniz altından Kıbrıs’a su getirilmesi projesinin bitiş tarihi Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı bir törende Eroğlu’nun doğum gününe denk getirilerek ona bir jest yapılmıştı. Anlaşılan geçen zaman içinde Eroğlu ile Türkiye yetkilileri arasında bir takım olumsuz gelişmeler oldu ve o eski hava değişti. Şimdi Kaşif’in kazanması durumunda Küçük’e destek veren Türkiye yetkilileri, Küçük’ün kazanması durumunda da Eroğlu ve destekçileri sıkıntıya düşecektir. Bu ise halk arasında endişe ve umutsuzluğa yol açmaktadır. Öyle gözüküyor ki, UBP kurultayının sonucu ne olursa olsun, en kısa zamanda halkın iradesine başvurulmadığı müddetçe bu olumsuz tablo ve hava değişmeyecektir.


Başa dön tuşu