Köşe Yazarları

Top Anastasiadis’te, düdük..!

     Bu makale yazıldığı sırada henüz Troyka-Güney görüşmeleri sonuçlanmamıştı. Buna göre devam edelim… Bulunduğumuz coğrafya ve bölgede bir hafta da neler oldu neler? Bu bölgede, taşlar yerine oturuyor, krizler ve kırılmalar sonucunda olması gereken doğal dengelere doğru gidiyoruz. Obama, İsrail-Türkiye ilişkilerini normalleştirdi. İsrail-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi hepimize pozitif yansıyacak, yeni dinamikleri harekete geçirecek.
     Türkiye-İsrail gerginliğine göre kurgulanan sanal senaryolar şimdi çöktü. Artık, Kıbrıs’taki gaz ve petrol rezervleri, bu barışla daha bir anlamlı hale gelecek. Nereden nereye geldik?
       2001’lerde çökmüş 150 milyar dolarlara gerilemiş, içine kapanıp, küçülmüş bir ülke (Türkiye), şimdilerde 800 milyar dolarları aşan bir ekonomi ile hem bölgesinde, hem de global düzeyde etkili bir oyuncu haline geldi. Bölgesinde müthiş bir “siyasi ve ekonomik hup”a dönüştü, bundan dolayı vakum-çekim yapıyor. Şimdi, büyük oyuncu ABD, buna göre Türkiye ve İsrail ile bölgedeki yüksek menfaatlerini yeniden dizayn edecek.
      Bu arada, Güney-Rusya ilişkileri de netleşti ve yeni bir sürece girdi. Rumların Ruslarla bu yolu yürümesi kendileri için çılgın bir macera olurdu ama yine de test edilmesi, halkın anlaması, Rusların da elini bir miktar cebe atması vs. bakımından iyi oldu. Almanya ve AB, hatta şimdilerde geri planda sessiz kalan İngiltere-ABD ikilisi bu süreci keyifle takip etti.
     Bu tantana biraz yatışsın, ondan sonra muhtemelen sahneye İngiltere –ABD ikilisi çıkacak. Bu bölgenin esas oyuncuları onlardır, son sözü onlar söyleyecek. Ruslara üs-gaz vs saçmalığını ortaya koyanlara neler yapacaklarını bakın görün.
     Birilerinin aklının ucundan bile bunu geçirmesi, ABD-İngiliz ikilisi için yeter. Rumlara güven sıfır oldu, bizsiz bu toprakların Batı ittifakı için ne kadar riskli olduğu bir kez daha teyit edildi! Bu bölgede dengeler kozmopolit olmak zorundadır.
    Hakikaten Rumlar, milli reflekslerle-kilise ile çok hatalar yapıyor ve bu hatalar bize Kıbrıs’ta hayal bile edemeyeceğimiz fırsatlar yaratıyor, yaratmaya da devam ediyor. ABD’nin dizayn ettiği, İsrail-Türkiye barışı da bunun ilk ve en güçlü işaretidir. Bu döneme (Güney krizi ve Kürt barış süreci) denk gelmesi sürpriz oldu!
       Sözde Kıbrıslı çözüm taraftarı Hristofyas  gibilerinin saçmalıkları bitti artık. Bu kriz, bu topraklardan geri dönülmez bir şekilde bundan sonra Rusların etkisini de azaltır! Batının oyun sahasında bunu adama yedirmezler. Bu işi bundan sonra İngiliz-ABD ikilisi bitirecek. Onlar, sahneye Troyka sonrası çıkacak.
      Yeni bir plana hazır olun. Bu kriz bunu kesinleştirdi. Zaten tahmin ediyorduk ama artık süreç hızlanacak. Artık Kıbrıslı çözüm vs pembe dünyası da bitti, planın ana hatları yine tepeden gelecek. İngiliz’in üssü, gaz-petrol vs. olan bir yerde romantik Kıbrıslı çözüm bugünün şartlarında zordur.
      Bu kriz sürecinde, Rumlar, içeriden biraz daha kaynak yarattı, kilise de elini cebine attı, çözüm ve gaz konusu da masaya geldi, Rumlara pazarlanmaya başlandı. Herkes, Kıbrıs’ta bir bakıma nelerin olabileceğini, nelerin olamayacağını bir kere daha görmüş oldu.
      Şimdi, başlangıçtaki pozisyona muhtemelen geri dönülecek ve AB’nin istediği olacak. Aksi, çılgınlık olur. Sonrasında da devreye IMF kredisi girecek.
Eğer, Anastasiadis’in de gerçekten niyeti çözüm -sonuç almak ise, eline fırsat-koz geçti.
      Artık, halkına çözüme neden mahkum ve ihtiyaçlı olduklarını daha kolay pazarlayacak. Gazın, Türkiye’siz olmayacağını bu kriz herkese göstermiş oldu, bu da iyi oldu. Artık, İsrail’de yanlarında değil,o günlerde geride kaldı.
    Artık top Anastasiadis’te. ABD-İngiltere ikilisi (Almanya liderliğinde AB’de tabii ki oyunun içinde)ellerinde düdük bir süre Anastasiadis’i bekleyecek, bakalım Anastasiadis bu oyunu oynayabilecek mi?

Daha Fazla Gösterİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı