Köşe Yazarları

Tarihi şampiyonluk


Futbol tarihimizin en güzel en heyecanlı sezonlarından birini yaşadık. Ligin son haftalarına kadar dört takım şampiyonluk potasında kaldı. Mağusa Türk Gücü kendi sahasında rakibi GAÜ Çetinkaya’ya 2-0 yenilince, havlu attı diyenler çok oldu. Onlar maçlarına devam etti. Rakipleri Binatlı ve Gençler Birliği kaybettiği maçlar sonunda şampiyonluktan son iki hafta kala koptu. Puan cetveli öyle bir şekil aldı ki, MTG’nin şampiyon olması için diğer aday GAÜ Çetinkaya’nın mutlak puan kaybetmesi gerekiyordu.

Yeni Boğaziçi deplasmanına MTG bu matematik hesabı ile çıktı. Şampiyon olmak için hem rakibi Yeni Boğaziçi’ni yenmesi hem de GAÜ Çetinkaya’nın puan kaybetmesini bekleyecekti. Yeni Boğaziçi tribünleri MTG taraftarları ile tıka basa doldu. Gözler maçta kulaklar da Lefkoşa’dan gelecek haberdeydi. Yenicami’nin maçın hemen başlarında bulduğu iki gol tribünlerde büyük sevinç yaratırken MTG ilk yarıda öyle goller kaçırdı ki, yürekler dayanılacak gibi değildi.

MTG ilk yarıda bulduğu sayısız gol fırsatından yararlanamadı. İkinci yarının hemen başında atılan iki gol takımı rahatlatır gibi olduysa da, 67. dakikada Blessing’in golü soğuk duş etkisi yaptı. Bu dakikadan sonra MTG yine gol fırsatları buldu. Ancak skorun 2-1 oluşu oyuncuları telaşa soktu. Özellikle Blessing’in 80. dakikada çektiği sert şutu Türkkan iki hamlede önledi. Bu pozisyon maçın kırılma anlarından biriydi.

Maçın bitiş düdüğünden sonra uzatma dakikaları oynanan Yenicami – GAÜ Çetinkaya maçının sonlanması için kulaklar radyolara çevrildi. Birkaç dakika sonra Lefkoşa’dan gelen haber Yeni Boğaziçi sahasını şölen yerine çevirdi. Maçın bitiminden kısa bir süre önce sahaya getirilen kupanın da MTG futbolcularına verilmesi coşkuyu daha da artırdı.

MTG 10 yıl aradan sonra Süper Lig şampiyonu olarak kupayı müzesine götürürken ilginç bir istatistiğe de imza attı. İkinci devre kendisi gibi şampiyonluk iddiası olan takımlarının ikisine mağlup olup, biri ile de berabere kalarak puan kaybetmesine karşın şampiyon olmayı başardı. Bu istatistik GAÜ Çetinkaya için de geçerli oldu. Özellikle ikinci devrede şampiyonluk iddiası olan bütün rakiplerini yenmesine karşın şampiyon olamadı. Sahadaki sevinç manzaraları görülmeye değerdi. Sevinçten ağlayanların sayısı oldukça fazlaydı. MTG’nin efsane kalecisi Mustafa Oraloğlu ile Başkan Şükrü Şemmedi’nin kardeşi Levent Şemmedi’nin dakikalarca sevinç gözyaşları duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Mağusa Türk Gücü’nü ben de kutlar, bizlere böylesi heyecanlı bir lig yaşatan tüm takımları tebrik ederim.

 Başa dön tuşu