Son İki Şampiyon Yenişemedi

24 Eylül 2017 Pazar | 13:02
Metin Delideniz

Canbulat Stadı’nda dün müthiş bir seyirci MTG’nin 2006 ruhu geri gelmiş gibi, sanki de şampiyonluk maçıymış gibi hısarlar ve tribünler tıklım tıklımdı.

Her yer sarı yeşildi. Stadın girişinin yeniden mükemmel bir şekilde düzenlenmesi, tribünlerin üstünün kapatılması yıllardır olmayan tuvaletlerin hizmete girmesi takdir ettiğim olgulardı. Maça gelince MTG maçın başında daha etkili bir oyun ortaya koydu. 20. dakikaya kadar çok net gol pozisyonu bulamasalar da, en azından rakibin üzerlerine gelmesini engellediler ve topu orta alan ve rakip sahada oynadılar. 15. dakikada Emin’in sakatlanarak oyundan çıkması Yenicami’nin bütün oyun planlarını bozduğu gibi, ileri çıkma düşüncelerini kısıtladı. 20. dakikada frikik golü MTG’yi öne geçirdi.

Bu gol Yenicami’yi oyundan düşürdüyse de, zaman geldikleri MTG ceza alnında MTG savunmasının dirençli olmadığını ve hatalar yaptıklarını fark ettiler. 40. dakikada Mehmet Göktaş kendi kalesine attığı golle MTG’yi rahatlattı. 43. dakikada Uzuka’nın bulduğu net pozisyonu MTG gol yapabilseydi, maç kopacaktı. MTG bu dakikadan sonra devre arası olmuş gibi oyundan düştü. Uzatmalarda arkaya atılan bir topta John topu filelere göndererek takımının ikinci devre adına direncini ayakta tuttu. İkinci devre MTG hemen net gol pozisyonuna giremedi dersem yanlış olmaz. Yenicami ise 2-1’lik skorun teşviki ile MTG kalesinde ilk yarıya oranla daha etkili oldu. 53. dakikada Faye’nin Tansel’e yaptığı hareket fauldu. Orta hakem kısa süre dışarıda mı içerde mi ikilemi yaşar gibi olduysa da, penaltı noktasını gösterdi.

Hareketin içerde veya dışarıda olup olmadığı bizim olduğumuz açıdan net görünmüyordu. Skor 2-2 olduktan sonra galibiyet için çaba harcayan taraf Yenicami oldu. Maçın sonlarına doğru, Cemal’ın vuruşunu kaleci Türkkan iyi çıkardı. Bu maçın kırılma anlarından biriydi. İkinci yarıda MTG orta saha mücadelelerinin hemen hemen hepsini kaybetti. Çünkü ikinci yarıda Fırat ve Halil Turan ilk yarıya oranla daha tutuktu. İkinci yarıda Zokou ve Lawrence’in oyundan çıkışı MTG’nin orta alandaki mücadelesini daha da azalttı. İlk yarıda daha iyi olan MTG, ikinci yarıda daha iyi oynayan rakibi karşısında beraberliğe razı oldu. Böylece son iki sezonun şampiyonları yeni sezonun ilk maçında sahadan beraberlikle ayrılmış oldu.