FutbolSpor

Sizinle yine de gurur duyuyoruz

Londra’da düzenlen CONIFA 2018 Dünya Kupası finalinde Karpatalya’ya penaltılarda 3-2 yenilerek ikinci olduk. Turnuvanın ilk maçında gruplarda berabere kaldığımız Karpatalya’yla bir kez daha 90 dakika boyunca yenişemedik. Ne yazık ki uzatmaların sonunda da eşitlik bozulmamış ve tarih tekerrür edercesine penaltı atışlarında 3-2 kaybederek ikinci olabildik.  Geçen yıl da ülkemizde oynanan CONIFA Avrupa Şampiyonasında finalde penaltılara kalmış ve Padanya’ya kaybetmiştik. Milli takımda oynayan, oynamayan Londra’ya giden, gidemeyen tüm ülke futbolcularımızın maç öncesinde sosyal medyadan verdiği mesajlar sonrasında Millilerimiz öylesine kenetlenmişti ki, finali kıl payı kaybederek ikinci olsalar da onlar bizim gururumuz oldular. Bu inkar edilemez bir gerçektir. Bu başarıda emeği geçen herkesi kutlarım.

 

***

 

Ambargolar altında ezilen bir toplumun dış temas yapması elbette ki çok önemlidir. Bırakın uluslararası karşılaşmaları, denizin diğer yakasına geçip sporun her hangi bir branşında mücadele eden sporcularımız için bile bunun ne kadar önemli olduğunu çok iyi bilmekteyiz. Bazı kesimler bu turnuvayı küçümseyebilir ama unutulmamalıdır ki, ülke olarak bize açılan her kapıdan içeriye girmek zorundayız. Ambargolar ancak ve ancak böyle delinebilir. Boş laflarla değil. Yoksa her zaman kendi kendimize oynar dururuz. Sahalarda ter döken futbolcularımızın yılda bir de olsa Milli Takım formasını giyip başka ülke futbolcuları ile maç yapmasının heyecanı onlar için ne kadar önemli olduğunu bizler çok iyi biliyoruz. Yoksa başka uluslararası turnuvalardan davet aldık da biz mi gitmedik? Elbette gönül arzu eder ki,  Güney’deki takımların UEFA ve FIFA nezdinde katıldıkları organizasyonlarda biz de oynayalım ve ter dökelim. Birleşmiş Milletlere üye olmayan ülkelerin Şampiyonlar Ligi veya Avrupa Ligine katılmadığını herkes bilir. Buda demektir ki, Kıbrıs’ta herhangi bir çözüm olmadığı sürece bizim Avrupa arenasında maç yapmamız imkansızdır. O nedenle kimse bu turnuvayı küçümsemesin. Geçmişte bizim gibi CONIFA organizasyonlarında yer alan Kosova ve Cebelitarık gibi ülkeler artık FIFA ve UEFA üyesi oldu. Bunu bizim nesil görür mü, görmez mi? Bilemem ama bir gün mutlaka bizim çocuklarımız da Avrupada top koşturacak.

 

***

 

Hiç unutmam ve her zaman örnek veririm. Geçmişte Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği başkanlık dönemimde spor yazarları arkadaşlarımla, cezalı oldukları için Güney’de oynanan Liverpol ile Milan arasındaki Şampiyonlar Ligi maçını izlemeye gitmiştik. Karşılaşmada yüz seyirci bile yoktu. Hayret ederek Rum Spor Yazarları Derneği başkanına şaşkınlıkla sormuştum.  O da bana gülerek net bir yanıt vermişti.  “Bizim takımlar oynamıyor” ki dedi. Şampiyonlar Liginde mücadele eden iki takım burada maç oynasaydı kaç bin seyirci gelir diye kendi kendime düşünmüştüm. Yani sözün özü şu ki, Güney’deki komşularımız uluslararası futbola doydu. Biz ise açlığımızı ancak böyle turnuvalar ile gideriyoruz. Onun için kimse bana masal anlatmasın. Bu çocuklarımız aslanlar gibi oynayıp ikinci oldu. Futbol hayatlarında belki de çocuklarına anlatacakları bir anıları var artık. Futbol Federasyonu Başkanı ve Lefkoşa Belediye Başkan adayı Hasan Sertoğlu, sözünü tutup, önceki gün seçim yoğunluğuna bir gün mola verip futbolculara destek vermek için Londra’ya gitti ve millilerimize moral verdi.  Sertoğlu, Futbol Federasyonu başkanlığına gururla noktayı koyarken Belediye başkanlığı için çıktığı yolda CONIFA Futbol turnuvasında millilerimizin gösterdiği ve çabayı yerinde görüp onları tebrik etme fırsatı buldu.

Teşekkürler çocuklar. Bizleri gururlandırdınız. Şampiyon olmasanız da maçlarda yüreklerinizi ortaya koydunuz ve ülkemizi tanıtma misyonunu en iyi şekilde yerine getirdiniz. Helal olsun…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı