Sinek papazı ve kare as

0
25

Adını sen koy deseler futbolumuzun en üst ligine hayatta “Süper” sıfatını vermezdim.
Süper olabilmesi için ne altyapı ne de oynanan futbol seviyesi olarak benzerleri ile yakından uzaktan alakası olmayan ligimizde dünkü Yalova -Yenicami maçına önce sinekler damga vurdu ardından da klas ayakların attığı goller.
Stadı abluka altına alan sinekler bırakın tribünleri sahadaki oyunu bile durdurabilecek şekilde istilaya neden olurken futbolculara zor anlar yaşattı.
Bağcıl maçından ders çıkaramayan Yenicami, ilk yarıda yine ağır aksak ve yan toplarla oynayıp rakip üzerine yeterli baskı yaratamadı.
Serhan ve Uğur’un dikine oynamak yerine yan pas sevdası erken gelecek gollü ertelediği gibi Çanakkale geçilmezi oynayan rakibini çözmek yerine Yalova’nın direncini artırdı.
Buna karşılık ev sahibi ekibin kaleye geldiği ilk hızlı atakta golü bulması ise planları ters yüz etti. Yedek kulübesinin zenginliğini ikinci yarıda iyi kullanan Turan Altay, Tansel ve Çağdaş hamlesi ile oyuna hız kazandırdı. Dikine atılan toplara Ünal’ın da kanatta katkı koymasıyla arka arkaya bulunan pozisyonlar rakibin gardını düşürüp “uzun süre sıktığı için zor değişen lamarina tabelaya” yansıdı.
İlk yarıda kalabalık savunma arasında kaybolan Peter ve Keneth, Tansel’in oyuna alınıp Çıdamlı’nın da biraz hareketlenmesi ile hücumda “kare ası” oluşturdu ve iki kez mağlup duruma düştükleri maçı kazanmayı becerdiler. Galibiyetin mimarı Tansel; ilk gole asist yaptı, penaltıyı gole çevirdi, üçüncü golde ise direkten dönen topunu Keneth tamamladı. Yalova gibi kalibresi bir takım karşısında zorlanan Yenicami arka arkaya Bostancı ekipleri karşında yaptığı hataları gözden geçirmeli.
Rakibi iyi analiz edip önce durdurup sonra vurma planı yapan Yalova ilk yarıda istediklerini tam anlamı ile yerine getirdi. Orta sahanın savunmaya yakın oynaması ile rakibe alan daraltan Yalova’da Yusuf’un ileriye taşıdığı toplarda Ali Khalid ve Burak Koçar’ın hareketli oyunu ev sahibi takımı iki kez öne geçmeyi başardı.  Ancak bu üçlüye destek verecek kalitede başka isim olmaması ise sonuca yansımadı. Yalova’da kaleci Mustafa ve Amadou’nun mücadelesi takdir edilecek seviyedeydi, Yenicami olmadı ancak Süper Lig tecrübeleri arttıktan sonra lige heyecan katacakları bir gerçek.