Köşe Yazarları

Sezon sonu finaliTelsim Süper Ligi’nde sezonun yavaş yavaş sonuna geldik.
Belli dönemlerde heyecanın, çekişmenin hatta tartışmaların hat safhaya yükseldiği Telsim Süper Ligi’nde bazı takımların şampiyonluk yarışından erken kopmaları ligin kalitesinin düşmesine de neden oluyor.
Haftalardır lider Çetinkaya ile Yenicami arasında kıyasıya mücadele devam ediyor.
Yenicami daha genç bir kadro olmasına rağmen disiplinli mücadeleden hiç ödün vermeden şampiyonluk mücadelesine devam etti. 
Bugün ligin hiç kuşkusuz en kaliteli takımı Çetinkaya. Milli takım seviyesinde futbolcu sayısı çok.
Sezon başından beri istikrarlı gidişe devam etti. Teknik heyetin görevinde özgüvenli duruşu, futbol takım kadrosunun istikrarlı yola devam edişi, yedek kulübesindeki zenginlik ve maddi sorunun yaşanmaması Çetinkaya’yı bugünlere kadar getirdi ve şampiyonluğun en yakın takımı. 
Yenicami’de sezonun ilk iki haftasında alınan yenilgiden sonra göreve gelen genç teknik adam Osman Emiroğlu gerçekten baştan yarattığı bir takım kadrosu ile takdir edilecek bir grafik çizdi.
Ara transfer döneminde Massa’nın geri dönüşü çok olumlu olmasa bile gol yollarında takımın kalitesine etki yarattı. Bu süreç içerisinde Yenicami’nin en şanssız anı takımın etkili oyuncusu İbrahim Çıdamlı’nın vatani göreve gitmesi ve son oynanan Mağusa Türk Gücü maçında İbrahim ile son dakikada kazanılan penaltıyı gole çevirememesi oldu.
Kaybedilen bu 2 puan Yenicami’nin şampiyonluk umutlarını mucizeye bıraktı.
Sezonun bitmesine son 2 hafta kala 6 puan üstün durumda lider olan Çetinkaya, Yenicami’nin konuğu olacak.
Yenicami maçlarını Gönyeli’de sentetik sahada oynamasına rağmen bir jest yapıp maçın Atatürk Stadı’na alınmasını talep etti.
Hafta sonu BRT’deki spor programımızda bu konuya ben de değindim. Süper Lig’de bu derecede önemli maçları sezon boyunca ya 2 ya da 3 kez yaşarız. Yenicami de haftalar önce bu yarıştan kopmuş olsaydı bu maçın da hiç önemi olmayacaktı.
Her ne kadar da adı derbi olsa bile iddia aklamadığı zaman futbolseverler maçlarda derbi heyecanı yaşamıyor artık.
En azından şampiyonluk düğümünün çözüleceği bir karşılaşma olduğundan bu maçın başka maç olmadığı bir gün oynanması ve Atatürk Stadı’nda gece oynanması daha çok anlam taşıyacaktı.
Bu konuda yaptığım yorumlardan sonra Yenicami’nin bu talep etmesi ve Futbol Federasyonu’nun da onaylaması bana göre olumlu bir karar oldu.
En azından futbola ilgi gösteren bir grup taraftar ve futbolsever bu önemli karşılaşma için Atatürk Stadı’na gelirler.
Çetinkaya kazanırsa hatta bir puan bile alsa şampiyonluğunu ilan edecek. Sanırım Çetinkaya Başkanı ve yönetimi bu maçı bir şölen havasına çevirecek. Öyle yapması da gerekiyor.
Protokol en yoğun gecesini yaşamalı Atatürk Stadı’nda Bu konuda KTFF yönetiminin de gerekli çalışmaları yapacağına eminim.
Spor basını her zaman olduğu gibi bu maça gerekli değeri gösterecektir.
Ligin ana sponsoru Telsim de bu maç öncesinde devre arasında gerekli promosyonlar sergilerse taraftarı sahaya çekebilme adına önemli bir rol oynayacaktır.
Sezonun ilk haftalarında yaptığı gibi bu son final niteliği taşıyan maçta da ana sponsor olarak gerekli organizasyonu yapmalıdır.
Maçın sonunda ise gerek Çetinkaya gerekse Yenicami futbolcuları oluşacak bu güzel atmosferde beklenen kalitede futbolu sahaya yansıtırlar.
Sonunda ise hak eden kazansın.


Başa dön tuşu