KıbrısManşet

Satıcı 1 yıl hapis yatacak


Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, Ekim ayında kokain ile yakalanan Naim Kerim ve uyuşturucuyu sattığı tespit edilen Mehmet Hakkı Aktuğ aleyhindeki davayı karara bağlandı

 

Narkotik ekiplerinin geçtiğimiz yıl Ekim ayında düzenlediği uyuşturucu operasyonunda 9 gram kokain ile tutuklanan Naim Kerim ve uyuşturucu sattığı tespit edilen Mehmet Hakkı Aktuğ aleyhindeki davanın kararı dün Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesin’de karara bağlandı.

Mahkeme heyeti, Kerim’in tasarrufunda bulundurduğu 9 gram kokain türü uyuşturucu madde olduğunu ancak kişisel kullanım için tasarruf ettiğini belirtip, sanığın bir yıl süreyle Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanmasına karar verdi.

Heyet, Aktuğ’u ise kanunsuz uyuşturucu madde “ithal”, “verme” ve “tasarrufu” suçlarından 1 yıl hapse mahkum etti.

 

Bir hapse biri denetimliye

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Melek Esendağlı, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Murat Soytaç’ın huzurunda görüşülen davada mahkeme heyetinin sanıklar aleyhine oy birliği ile vermiş oldukları kararı Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi açıkladı. Ulunay, sanık Naim Kerim’in tasarruf ettiği miktarın Denetimli Serbestlik Yasası’nda öngörülen üç gramın üzerinde  9 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu madde olduğunu ancak kişisel kullanım için tasarruf ettiğini belirtip, sanığın bir yıl süreyle Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanmasına karar verdiklerini söyledi.

 

Güney’den ithal etmesi kararda etkili oldu

Hüdaverdi, sanık Mehmet Hakkı Aktuğ’un işlediği kanunsuz uyuşturucu madde “ithal”, “verme” ve “tasarrufu” suçunun ise 18 yıla kadar hapis öngören, çok ciddi ve vahim suçlardan olduğunu söyledi. Uyuşturucu suçlarının toplum sağlığını tehdit eden, gün geçtikçe yaygınlık gösteren bir suç olduğuna dikkat çeken Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, Aktuğ’un  10 gram kokaini güneyden ithal edip, sanık Naim Kerim’e vermesini aleyhine değerlendirdiklerine vurgu yaparak suçlu bulup mahkum ettikleri davalardan 1 yıl hapis cezası ile cezalandırklarını açıkladı.

 

 

Devrim DEMİR

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı