Köşe Yazarları

Şampiyonluk mu dedin, bay bay mı dedin?Kaymaklı 3 haftada nereden nereye geldi. 
İlk yarıyı lider olarak kapatan Küçük Kaymaklı, ligin ikinci yarısında oynadığı 3 maçtan sadece 2 puan alabildi. Ve liderliği kaptırdığı Çetinkaya ile arasındaki puan farkı 5’e çıktı.
Dün Lapta’da oynamaması gerek ve saha zeminin kötü olması nedeniyle Salı gününe ertelen Yenicami’nin de bir puan maç eksiğine rağmen bir puan gerisinde Kaymaklı. 
Kaymaklı’da dün kendi sahasında Lefke karşısında aldığı yenilgi ile birlikte şampiyonluk yarışında çok büyük yara aldı.
Lefke, Kaymaklı karşısında oynadığı futbolla 3 puanı anasının ak sütü gibi helal olarak alırken, eğer ilk yarıda Kasım ve Akay ele geçirdikleri gollük pozisyonları değerlendirse idi skor ilk yarıdan farklı olup Kaymaklı’yı bitirmiş olurdu.
Ligin ikinci yarısında ne oldu da Kaymaklı bu kadar değişti. Sahada oynayan futbolcular, kazanma arzusundan yoksun, isteksiz, sanki de bir şeylerin değişmesinin mesajını verir gibiydi.  Her ne olursa olsun Kaymaklı’nın bu kadar kötü ve sahada ruhsuz oynamaya hakkı yok…
Kaymaklı zaten oynadığı futbolla Lefke’ye ilk yarıda teslim olmuştu.
İkinci yarının başında Aziz’in ikinci sarı kartı görüp Lefke’nin 10 kişi kalması sonunda Kaymaklı biraz hücum üstünlüğünü ele geçirdi. Ancak Kaymaklı’nın gol noktalarında son vuruşları yetersizdi.
Debola’nın Yasin Kurt’un yokluğunda ikinci yarıda sağ kanata geçmesi Kaymaklı için daha kötü oldu. Çünkü yok olan Kaymaklı’da Debolla da sağ kanata yok oldu. Ve Kaymaklı için her şey altüst oldu. Kaymaklı’lı Timuçin’in dediği geldi aklıma dünkü görüntü sonrası. Hani Timuçin sürekli “bay bay mı?” diyor ya. İşte Kaymaklı için de “şampiyonluk mu dedin, bay bay mı dedin?” misali durum.
Bu kadar iyi futbol oynayan kadroyu bünyesinde barındıran Lefke, zirveye oynayan bir takım olması gerekirdi. Onlarda ilk yarıdaki yanlış transfer politikasının kurbanı oldular. İkinci yarıda hatalarından ders alıp sahada çok daha mücadele eden koşan bir takım yaratıldı, yeni teknik direktörleri Toygar Davulcu ile birlikte.
Bu Lefke, ligde kötü günler yaşamaz. Ama böylesine kaliteli bir takımın da yeri ligde hiç bir amacı olamayan konumda olmamalıydı. Kaymaklı’nın bu duruma düşmesinin nedenleri var. Yanlış transfer politikası, Enver Hoca’nın maçlardan sonra futbolcularını hedef alan açıklamalarının rolü vardı.


Başa dön tuşu