Rakibi küçümsemek

24 Mart 2013 Pazar | 12:35

Telsim 1. Ligi’nin lideri ile puan cetvelinin 13. sırasında bulunan Dumlupınar arasındaki karşılaşmada, bir futbol maçında görülebilecek her şey vardı. Goller vardı. Sarı ve kırmızı kartlar vardı. Aşırı rüzgar vardı. Kavga vardı. Mücadele vardı.
Lider Yeniboğaziçi maça rakibini küçümseyerek başladı. Lider olmanın verdiği rahatlık, en yakın takipçisi ile arasındaki 5 puanlık fark onları rehavete sürükleyen nedenlerdi.
Dumlupınar ise, ligin sonu yaklaştıkça bir an önce düşme hattından kurtulmak adına lider karşısında iyi bir mücadele verdi.
Maç aşırı rüzgar altında oynandı. Her iki takım oyuncuları da bu olumsuz koşula rağmen topla yerden oynayarak göze hoş gelen bir futbol ortaya koydular.
Dumlupınar kaybedeceği puan veya puanların ilerleyen haftalarda nelere mal olacağının bilincinde bir oyun sergileyerek, bulduğu fırsatları gole çevirince lideri kendi evinde mağlup etmeyi başardı.
Maç 2-0 olduktan sonra Yeniboğaziçi oyuncuları agresif davranmaya başlayınca, rakip kaleye gol atma yerine hakemden kartlar görmeye başladılar. Mehmet Çağakan’ın Yeniboğaziçi’nin attığı golden sonra Dumlupınar kalecisi Onurhan’a vurması kırmızı kart görmesine neden oldu. Hiç gereği olmayan bir hareketti.
Yenibağaziçi’li futbolcular rakipleri ile didişme yerine oyuna ağırlıklarını koysalar, geriye yaslanan Dumlupınar karşısında belki bir gol daha bulup beraberliği yakalayabilirlerdi.
Hakemin bitiş düdüğünden sonra saha karıştı. Güvenlik güçlerinin yerinde müdahalesi olayların büyümesine engel oldu. Yeniboğaziçi dünkü maçta lider gibi oynamadı. Rakibini küçümsedi.
Maçın sonlarına doğru işin ciddiyetini fark etti. Ancak, bu da yenilmelerine engel olmadı.
Orta hakem Ali Özer soğukkanlı bir maç yönetti. Kart göstermemek için çok direndi. Ancak oyuncular inatla bize kart göster dercesine olan davranışları hakemin bu iyi niyetini ortadan kaldırdı.
Orta hakemin bu maçtaki tek hatası, pozisyonlara gereğinden fazla yakın olmasıydı. Maç içinde dört kez top kendisine çarptığı için oyunun akışını engelledi.