Köşe Yazarları

Peri masalı

Ligde sıkıntılı günler yaşayan Mağusa Türk Gücü, kupada Lapta’yı saf dışı bırakarak
adını finale yazdı.
İlk yarısı durgun, futbol kalitesinin yerlerde süründüğü katmerli ızdırap dolu 45 dakikada MTG rakibine oranla topa daha fazla sahip olan taraftı. Ancak her iki takım da rakibinin üzerine gitmekten çekinmesi “keşke maç öncesi kazananın yazı tura ile belirlenmiş olma fikri”ni uyandırmadı değil. Ancak ikinci devrenin başında MTG’nin Osman’ın sağda Uğur’un solda hareketlenmesi ile Nurettin’in ayağından gelen gol maçın fitilini ateşledi. Öyle ki sıkıntıdan Galatasaray-Real Madrid maçı geyiği bile yapmaktan çekinmeyen az sayıda seyirci ikinci yarıda hop oturup hop kalktı. Golün ardından geriye çekilip rakibinin üzerine gelmesini bekleyen MTG, kaptığı her topta kolaylıkla Lapta kalesine ulaşsa da bunlarda başta Conteh’in beceriksizliği ve Uğur’un son vuruşlardaki noksanlığına takıldı. Kaçmaz denilen pozisyonlarda Lapta kalecisi Cenk’i geçemeyen sarı yeşillerin savurganlığı az kalsın pahalıya patlıyordu. Lapta’nın kazandığı penaltıda Pirnce’in topu dışarıya atması büyük şanstı. Çünkü maçın bu sonuçla biteceğine inanan teknik heyet günün iyilerinden Osman’ı kenara almıştı.
Rakibini önce durdurmayı planlayıp sonra nasıl olsa avlarım düşüncesi ile maça çıkan Lapta, tarihinde ikinci kez final oynama şansını tepti. İlk yarıda 5’li savunma ile oynayıp Ahmet Coşkun dahil olmak üzere 10 kişi ile defans yapan kırmızı yeşilliler Atatürk Stadı’nın çiminde kayıpları oynadı. İlk yarıdaki savunmacı kimliğini değişiklilerle hücuma çevirmek isteyen Lapta ikinci yarıda savunmanın önünde iyi işler yapan Hasan Sadrazam’ın oyundan alınması bu bölgeden Nurettin’in golüne davet çıkarırken mücadele gücü yüksek Hüseyin’in de çıkmasıyla kırmızı yeşillilerin iskeletini bozdu. Öyle ki Lapta beraberlik golü için rakip kaleye yüklendiği her pozisyon kalesinde tehlike olarak geri döndü.
Aile boyu hücuma çıkıp başta Uğur olmak üzere rakibin hızlı oyuncularına tedbir almayan Lapta dün farklı kaybetmediyse yatıp kalkıp kaleci Cenk’e ve rakip forvet Conteh’e dua etmeli. Bitti denilen maçta son dakikada piyangodan büyük ikramiye gibi çıkan penaltının değerlendirilememesi ise ayrı bir tartışma konusu.
Sonuçta sezon başı yaşanan sorunlar göz önüne alındığında Mağusa ekibinde tek hedef ligde kalmaktı. Hafta itibarı ile en azından direk küme düşme çizgisinin üç puan üzerinde olan sarı yeşilliler kupada gerçek bir peri masalı yaşayarak Kıbrıs Kupası’nda finalde oynama başarısını elde etti. Gerçi ortada henüz somut bir şey yok. Ne ligde kalma olayı garanti, ne de kupada şampiyonluk. Ancak bir gerçek var ki, başta teknik direktör Ahmet Ogan’a inanıp futbolcularına güvenen yönetim bunun karşılığını kupada final oynayarak almış olacak ki geçmiş dönemlerde harcanan bütçeler ve dökülen paralar göz önüne alındığında sadece kupanın finalinde olmak bile büyük bir olay.

Daha Fazla Gösterİlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı