Organize sanayi çöplüğü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Kasım 30, 2022
KıbrısManşet

Organize sanayi çöplüğü

Yönetsel boşluk nedeniyle Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi adeta S.O.S. veriyor. Gıda üretimi yapan tesislerin de yer aldığı sanayi bölgesinin temel sorunu pislik

 


MİKROP YUVASI: Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrikalarla çöp yığınları adeta iç içe geçti. Atık sular yol kenarlarından akıp gidiyor. Çevreye gelişi güzel bırakılan çöpler, çukurlarla dolu asfaltta biriken yağmur suları mikrop saçıyor

YOLLAR ÇÖK KÖTÜ: Sanayi bölgesinin ana girişlerinden biri olan Atatürk Spor Salonu önündeki yol içerler acısı. Yol kenarında biriken yağmur suyunda çöpler yüzüyor. Özgürce büyüyen yabani otlar, kavşaklarda sürücülerin görüş alanını kapatıyor

Kardelen GÖKSU

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde arzu edilen kalite bir türlü sağlanamadı. Bölgede atölyeleri bulunan vatandaşlar, bir yandan çevre kirliliği sorunu ile boğuşurken bir taraftan da altyapı ve park sorunu ile mücadele ediyor.
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde esnaf, çevre kirliliğinden, araç park sorunundan ve altyapı eksikliğinden yana büyük sıkıntı yaşıyor.

Yollar köstebek yuvası

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde yıllardır el değmeyen yollar, bakımsızlıktan kısım kısım çöküyor. Bölgede birçok yol, derin yırtık ve çukurları ile adeta köstebek yuvasını andırıyor.
Sanayiye arabasını getiren vatandaşlar, bölgedeki şirketlerde çalışanlar ve sanayi esnafı her gün bu yolları kullanmak zorunda.


Sürücüler, asfalt ortasındaki çukurlara arabası ile düşmemek için özel çaba gösteriyor.
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki asfalt sorunlarına yabancı olan vatandaşların birçoğu bu çukurlardan kaçamıyor. Tamir için götürdükleri arabalarına ekstra masraf çıkıyor.

Sağlık tehdidi var

Delik deşik yolları ve altyapı sorunları ile sıklıkla gündem olan Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde çevre kirliliğinin de önüne geçilemiyor.
Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nin arka kısmında bulunan boş arazi gelişi güzel atılan atıklarla adeta çöplüğe dönüştürüldü. Gözden uzak alana toprak yolla ulaşılan arazide sağlı solu oluşturulan çöp dağlarında adeta yok yok. Sanayi atıklarından kullanılmış oto lastikleri, molozlara kadar birçok atık gelişigüzel doğaya bırakılıyor. Naylonlar, plastikler, kâğıtlar ve kırık camlar beraberinde yangın tehlikesini de taşıyor. Bu durum hem çevre hem de insan sağlığını tehdit eder boyuta ulaştı.

Çöpler, trafikte de tehlike saçıyor

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde süre gelen çevre kirliliğinin zararları saymakla bitmiyor. Doğaya bırakılan çöpler, hem insan hem de çevre sağlığını tehdit ederken etrafa atılan poşetler, yemiş ambalajları ve benzeri atıklar, özellikle havanın rüzgarlı olduğu günlerde trafikte de tehlike yaratıyor.
Rüzgarın kuvveti ile havalanan naylon poşetler, seyir halindeki araçların ön camlarına tutunuyor. Uçuşan naylon poşetlerden en çok nasibini alan ise motosiklet sürücüleri oluyor.

Yangın tehdidi

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde dönem dönem kasıtlı yakma veya kaza ile bu çöp alanlarda meydana gelen yangınlar ise hem atmosfere zarar veriyor hem de dumanın yaydığı zehirli gaz insan sağlığını tehdit ediyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar