Köşe Yazarları

Ölüp ölüp dirilmek bu olsa gerek…1571 yılında, Bragadino’nun Osmanlı kuşatmasına karşı kullandığı Venedik surlarının gölgesinde bir maç seyrettik. Bugün yine şanslıydık. Çünkü hava açık ve güneşli idi. Mağusa Türk Gücü’nün geçen hafta Doğan Türk Birliği deplasmanında ilk galibiyeti alması Canbulat Stadı’ndaki seyirci sayısını artırmıştı. Maçı izlemeye gelen seyirciler dün için de şanslıydı. Çünkü yine tribünlerinin üzeri kapalı olmayan bir sahadaydılar.
Maça gelirken, maçın favorisinin Mağusa Türk Gücü’nün olduğunu düşünmek çok da mantıksız sayılmazdı. Ancak maç başladıktan sonra, Mağusa Türk Gücü’nün zorlandığını, oyunu kendi alanında kabul eden Göçmenköy’ün üzerine etkili gidemediğini gördük. Maçın ilk yarısı çift kale antrenman havasında tamamlandı. Maçın ikinci yarısı da aynı tempoda başladı. Mağusa Türk Gücü, rakibine oranla daha çok topa sahip görünse de, gol yollarında etkisiz kaldı. Göçmenköy zaman zaman geldiği Mağusa Türk Gücü kalesinde tehlikeli oldu. Mağusa Türk Gücü maçın sonu yaklaştıkça bir stres yaşadı. Rakip kale önüne geliyor ancak bir türlü gol atamıyordu. Maçın 70. dakikasında Göçmenköy futbolcusu Cem’in çektiği şut, MTG kale direğinden geri gelince, Mağusa Türk Gücü silkelenip kendine gelmeye çalıştı. İlk kez kendi seyircisi önünde galip gelebileceği bir maçın bitmesine 7 dakika kala gol bularak geride kalan 83 dakika boyunca ölüp ölüp dirildiği karşılaşmayı 1-0 da olsa kazandı.
Ligin hiç puanı olmayan bir takımı ile kendi sahanda oynadığın maçı kazanmakta zorlanıyorsan, bir yerlerde bazı sıkıntıların olduğu kesindir. Gelecek haftalardaki rakiplerin bugünkü gibi yabancılarını göndermiş, bu sezondan bir beklentisi olmayan, gelecek yılların takımını kurmaya çalışan bir Göçmenköy gibi olmadığı kesindir. Maçı 1-0 Mağusa Türk Gücü kazandı. Ancak, 83. dakikada golü bulana kadar da ölüp ölüp dirildi. Hatta bir ara Göçmenköy, bulduğu gol pozisyonlarından birini atmayı becerse, Mağusa Türk Gücü durumu lehine çeviremeyebilirdi. Ancak öyle olmadı. Göçmenköy uzun süre 1571 yılındaki Mağusa kalesi komutanı Bragadino’nun Osmanlı kuşatmasına direndiği gibi direndi. Ama sonunda Bragadino gibi teslim oldu. Mağusa Türk Gücü’nün rakipleri bugünkü rakip gibi olmayacak. Takımın gol yollarındaki sıkıntısına çözüm bulunduğu anda kolay bir lokma olmayacağı da kesin. Göçmenköy’ü tebrik etmek gerekir. Maç boyunca oyun disiplininden kopmadılar. Güçleri yettiğince mücadele ettiler. Ligin 7. haftasını geride bıraktığımız bu maçta henüz daha puanı olmayan bir takım görüntüsü vermediler.


Başa dön tuşu