KıbrısManşet

Öğretmen maaşına makasMilli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, yeni saat uygulamasını tanımayan öğretmenlerin tespiti için çalışmaların başlatıldığını açıkladı. Sendikalar yalanladı, “bakanlık korkutmaya çalışıyor” dedi

DENKTAŞ’IN NİYETİ CİDDİ: Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Eğitim Bakanlığı’ndan rapor gelmesi halinde, kamuda belirlenen saatlere uymayan öğretmenlerin maaşından kesinti yapacağını söyledi. Eğitim Bakanlığı, okul müdürlerinden rapor bekliyor. Öğretmen sendikaları ise kesintinin yasal olmadığını, gerilimi tırmandıracağını düşünüyor
BEROVA: :“ÖĞRETMENLER TESPİT EDİLİYOR”: Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, hükümetin çalışma saatleriyle ilgili düzenlemesini tanımayarak 08.00’da ders başı yapıp, kamuda belirlenen saatten önce okuldan ayrılan öğretmenlerin tespiti için çalışma başlatıldığını açıkladı. Berova: Yasaları da göz önünde bulundurarak tavır belirleyeceğizGÖKÇEBEL: “KESİNTİ YASAL DEĞİL”: KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel, okul müdürlerinin çoğunluğunun sendika üyesi olduğunu kaydetti, “bakanlık korkutmaya çalışıyor” dedi. Gökçebel,  imzaladıkları akademik çalışma takvimindeki saatlere sahip çıkan öğretmenlerin maaşlarından kesinti yapılmasının ise yasal olmadığını belirtti

ELCİL: “BAKANLIK EYLEME TEŞVİK EDİYOR: KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, eylemlerinin yasal çerçevede olduğunu belirterek “verilemeyecek hesabımız yoktur” dedi. Bakanlığın, “okullarda tespit çalışması başlatıldı” açıklamalarının gerçeği yansıtmadığına vurgu yapan Elcil, bu söylemlerin eylem kırıcı değil teşvik edici unsur olduğunu kaydetti

Duygu ALAN

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, “Yeni saat uygulamasına uymayan öğretmen varsa, okul müdürünün bunu rapor ederse ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı da isterse maaşlarından keseceğim” dedi, ortalık karıştı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan dün Havadis’e yapılan açıklamada; hükümetin yeni saat uygulamasına uymayan öğretmenlerin tespit edilmesi için çalışma başlatıldığı kaydedildi.

Açıklamada, önce bu yönde tespit çalışmalarının tamamlanacağı ardından da bir kez daha diyalog yoluna gidileceği olumlu sonuç alınamaması halinde ise bakanlığın yasaları da göz önünde bulundurarak bir iki gün içerisinde tavır belirleyeceği belirtildi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı açıklamasında ayrıca greve katılan öğretmenlerin maaşlarından grev kesintisinin yapılacağını bildirdi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası  (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’ndan (KTOEÖS) yapılan açıklamada ise greve katılan öğretmenlerin maaşlarından grev kesintisi yapılmasında sıkıntı olmadığı ancak hükümetin çalışma saatleriyle ilgili düzenlemesini tanımayıp imzaladıkları akademik çalışma takvimindeki saatlere sahip çıkan öğretmenlerin maaşlarından kesinti yapılmasının yasal olmadığı vurgulandı.

Sendikalar, ayrıca okul müdürlerinin çoğunluğunun sendika üyesi olduğunu kaydederek “bakanlık korkutmaya çalışıyor” ifadelerine yer verdi.

 

Berova: Tavrımızı birkaç gün içerisinde belirleyeceğiz

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, konuya ilişkin Havadis’e yaptığı açıklamada, amaçlarının “öğrenciler zarar görmeden ve eğitimlerinden geri kalmadan” ülkedeki kaos ortamını sonlandırmak olduğunu bu bağlamda da koşulsuz diyaloga açık olduklarının çağrısında bulunduklarını ifade etti. Berova, hükümetin yeni saat uygulamasını tanımayan öğretmenlerin tespiti konusunda çalışmaların sürdüğünü de dile getirdi.

Özdemir Berova, “Tespit çalışması sürüyor. Ancak bizim amacımız öğrencilerimizin zarar görmeden eğitimlerinden geri kalmadan bu kaos ortamının bitmesidir. Bu amaçla da koşulsuz diyaloga açık olduğumuzu söyledik. Dolayısıyla hükümetin yeni saat uygulamasını tanımayan öğretmen tespiti tamamlandıktan sonra yine diyalog yolunu deneyeceğiz. Söz konusu öğretmenlerin maaşlarından kesinti yapılıp yapılmaması konusundaki tavrımızı ise yasaları da göz önünde bulundurarak bir iki güne kadar belirleyeceğiz. Henüz Maliye Bakanlığı’ndan bu yönde bir talebimiz olmadı.  Ancak açıklanan grev tarihlerinde greve giden öğretmenlerin maaşlarından grev kesintisi yapılacak” diye konuştu.


Gökçebel: Maaş kesintisi kabul edilemez

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, greve katılan öğretmenlerin maaşlarından grev kesintisi yapılmasında hiçbir mahsur olmadığını ancak hükümetin çalışma saatleriyle ilgili düzenlemesini tanımayıp imzaladıkları akademik çalışma takvimindeki saatlere sahip çıkan öğretmenlerin maaşlarından kesinti yapılmasının yasal olmadığını kaydetti.

Gökçebel, “Öğretmenler,  imzalanan akademik takvimdeki saatleri uygulamaya devam ediyor. Bakanlığın bu nedenle öğretmenlerin maaşından tek başına kesinti yapması mümkün değildir. Bu yasal da değildir. Bunu yapmaları durumunda bu anlayışı kabul etmeyeceğimizi bilmelerini isterim” diye konuştu.

 

“Amaç korkutmak”

Tahir Gökçebel, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın okullarda yeni saat uygulaması tanımayan öğretmenlerin tespiti için çalışma başlatıldığına yönelik açıklamasının ise gerçek olmadığını öne sürerek, “Bakanlık korkutma amacı ile bunları söyledi. Okul müdürlerin çoğunluğu zaten sendika üyesidir. Bilgimize bu hususta bir konu da gelmemiştir” dedi.

 

“Kaosa oynama şansları yoktur”

Tahir Gökçebel, ayrıca hükümet edenlerin kaosa oynama şanslarının olmadığını bu sebeple “ülkeyi kaosa sürükleyen” saat uygulaması kararından bir an önce geri adım atıp kış saati uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyledi.

Gökçebel, “Allah korusun. Bugün yarın,07.30’da bir araç daha kaza yaparsa ve bir çocuğumuz daha yaşamını yitirirse veya uzak bölgelerde oturup, okula yine 07.30’da gitmek zorunda olan bir çocuğumuzun okul saatine kadar karanlıkta ve soğukta başına olumsuz bir iş gelmesi halinde sorumlusu kim olacak? Bakanlık bunun hesabını nasıl verecek? Bu ısrar neden?” diye sorudu.

“Yanlıştan dönmek de erdemdir” diyen Tahir Gökçebel, “Elbette biz diyaloga hazırız ama yapılan yanlışların hesabını verme sorumluluğunda olmaları gerektiğini de hükümet edenler bilmeleri gereklidir. Öğretmen bugüne kadar hiçbir dayatmayı kabul etmedi etmez de. Bakanlık yanlışını, çocukların, ailelerin üzerinden siyasi manevra olarak kullanmaktan vazgeçsin” dedi.

 


Elcil: Bakanlığın bu tavrı daha fazla teşvik edicidir

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, yapmış oldukları eylemlerinin yasal çerçevede olduğunu belirterek “verilemeyecek hesabımız” yoktur açıklamasında bulundu. Bakanlığın, “okullarda tespit çalışması başlatıldı” açıklamalarının gerçeği yansıtmadığına vurgu yapan Elcil, bu veya maaşlardan kesinti yapılacağı yönündeki söylemlerin ise eylem kırıcı değil daha fazla eyleme teşvik edici unsurlar olduğunu kaydetti.

Şener Elcil, “Bakanlığın iki silahı var. Biri maaş kesintisi diğeri yasal kovuşturma. Zaman zaman bu silahları kullanır. Sendikaların silahı da eylemdir, grevdir.  Uzlaşılmayan konularla ilgili masa başına oturulur ve uzlaşılmaya çalışılır. Yapılan eylem ve grevin maddi ve yasal boyutu da masaya yatırılıp konuşulur. Bizim eylemlerimiz yasal çerçevededir ve veremeyecek hesabımız yoktur.  Dolayısıyla Sayın Bakanın ortaya koyduğu açıklamalar eylemcileri daha fazla teşvik edici unsurlardır, eylemi kırmaz” diye konuştu.

Başa dön tuşu