Nikos'un oyuncağı Rum sözcü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Kasım 26, 2022
KıbrısManşet

Nikos’un oyuncağı Rum sözcü

Nikos Hristodulidis

Liderler ve BM, ilk sıcak temasın ardından “açıklama yapmama, açıklamalarda barış dili kullanma” noktasında uzlaştı, Rum sözcü Hristodulidis, dün dört kez Akıncı’yı hedef alan açıklama yaptı

ARDI ARDINA 4 AÇIKLAMA: Türk Lider Mustafa Akıncı ve Rum Lider Nikos Anastasiadis, BM çatısı altında uzun bir aradan sonra önceki akşam yapılan görüşme sonrası açıklama yapmadı. Liderler susarken, dört kez Rum Sözcü Nikos Hristodulidis, “Müzakere sürecini bozan Mustafa Akıncı”  dedi

ANASTASİADİS ENGEL OLMADI: Rum lider Nikos Anastasiadis, dün hiçbir açıklama yapmadı. Rum sözcünün defa defa açıklama yapmasına ise engel olmadı. Hristodulidis, “Akıncı ENOSIS kararını bahane ediyor. Müzakere süreci başlayabilir, Akıncı başlamasını istemiyor” mesajı verdi

BURCU’DAN YALANLAMA:  Hristodulidis’e cevap, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Barış Burcu’dan geldi. Burcu, Hristodulidis ile polemiğe girilmeyeceğini, liderlerin konuşmama kararına sadık kalınacağını belirtti, “Rum sözcü yalan söylüyor, gerçekleri çarpıtıyor” açıklaması ile yetindi

ELAM’ın ENOSIS önerisi ve DİSİ’nın desteği ile ortaya çıkan krizi aşmak için başlatılan çabalar, Rum sözcü Nikos Hristodulidis’in provokasyonu ile sarsıldı.

Liderler, önceki akşam 4.5 saat süren yemeğin ardından yetkiyi BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye devrederken, açıklama yapılmaması noktasında uzlaştı.


BM, geceyle ilgili kısa bir açıklama yaparak, liderlerin uzlaşı noktasında yararlı bir görüşme yaptığını belirtti.

Dün ise, Rum sözcü Nikos Hristodulidis, dört ayrı basın organına, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı hedef alan açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs Türk tarafı ise, Hristodulidis’in açıklamalarını “yalan” olarak niteleyerek, masada “açıklama yapmama” kararı alındığını, buna bağlı kalınacağını söylemekle yetindi.

 

Açıklamaları ile provoke etti

Anastasiadis’in sözcüsü Hristodulidis, dün dört farklı radyo ve televizyon kanalına açıklama yaparak Cumhurbaşkanı Akıncı’yı suçladı.

Açıklamalarında müzakerelerin başlaması ile Rum Meclisi’nin ENOSIS’in okullarda kutlanması kararının ilgili olmadığını iddia eden Hristodulidis, “Müzakerelerin başlamamasının sorumlusu Akıncı’dır” dedi.

Burcu yalanladı

Sözcü Barış Burcu ise, Hristodulidis’i “yalan söylemekle” suçladı. Burcu, liderlerin “içerikle ilgili açıklama yapmama” kararını anımsatarak, BM önünde verilen bu söze uyacaklarını belirtti.

Burcu’nun kısa açıklaması ise şöyle:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı, 2 Nisan Pazar akşamı (dün) Rum Lider Sayın Nikos Anastasiadis ve BM Genel Sekreteri Özel Danışmanı Sayın Espen Barth Eide ile ara bölgede bir araya geldi. İki lider bu yemekte, müzakere sürecine ilişkin değerlendirme, düşünce, gözlem ve önerilerini birbirleriyle paylaştı.

Konuşulanlar ve sonuçlarla ilgili tek açıklamanın, Sayın Espen Barth Eide tarafından yapılacağı karşılıklı mutabakatla karar altına alınmıştır. Bu uzlaşı gereği, tarafların bunun dışında herhangi bir açıklamada bulunmayacakları yönünde taahhütleri vardır.

Buna rağmen, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü Sayın Nikos Hristodulidis sabahın erken saatlerinde başlayarak gün içerisinde çeşitli medya organlarına, varılan uzlaşıya aykırı olarak, sürekli gerçek dışı açıklamalarda bulunarak, sayın Cumhurbaşkanımız aleyhine asılsız suçlamalar yapmaktadır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı’nın, BMGS Özel Danışmanı Sayın Espen Barth Eide nezdinde varılan mutabakata duyduğu saygı gereği, bu iddialar hakkındaki cevabımızı, bu iddiaların gerçek olmadığını ifade etmekle sınırlı tutuyoruz.

Kıbrıs Türk tarafı olarak amacımız, varılan mutabakatlara saygı duyarak, her iki toplumun güvenliğini, eşitliğini, özgürlüğünü ve huzurunu gözetecek iki toplumlu, iki bölgeli federal bir çözüme bir an önce ulaşmaktır.”

 

BM açıklaması

BM açıklamasında ise, şu görüşlere yer verilmişti:

“Bu akşam, Kıbrıslı Türk Lider Mustafa Akıncı ve Rum Lider Anastasiadis, son aylarda yaşanan zorluklarla ilgili açık ve yapıcı bir görüş alışverişinde bulundular.

Bütün Kıbrıslıların yararına olacak ve iki toplumun endişelerini dikkate alacak bir çözüm için, ortak kararlılıklarını teyit ettiler. Bunun ötesinde, önümüzdeki yol haritasıyla ilgili fikir alışverişinde bulundular.

Önümüzdeki günlerde iki lider de yurtdışında olacağından, BMGS’nin Özel Danışmanı Espen Eide, müzakerelerin en erken zamanda başlayabilmesi için, zeminin hazırlanması yönünde kendileriyle temaslarını sürdürecektir”

 

Rahatsızlık yarattı

Rum sözcü Hristodulidis’in, Rum lider Anastasiadis’ten habersiz açıklama yapmayacağını düşünen Türk tarafı, gelinen aşamadan rahatsız oldu.

Hristodulidis’in açıklamalarının ardından Cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklar tarafından yapılan değerlendirmelerde, bunun gelinen aşamayı dinamitlemek olduğu ifade edildi

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar