Köşe Yazarları

Ne finaldi be2015-2016 futbol sezonu KTFF Kıbrıs Kupası finali, dün Girne’de oynandı. Küçük Kaymaklı ile Yenicami arasında sağanak yağmur altındaki karşılaşmanın galibini penaltı atışları belirledi ve Kaymaklı 11 sezon aradan sonra kupayı müzesine götürmeyi başardı.

İki takımın da futbolcularının sağanak yağmura rağmen sahadaki koro kor mücadelesi izlenmeye değerdi. Oyun başında golü bulan Kaymaklı oldu. Ancak golden sonra rakibinin üzerine giden Yenicami’ydi. Siyah beyazlılar nitekim ilk yarıda beraberlik golünü de buldu. Sağanak yağmurun şiddetli bir şekilde devam etmesi ile birlikte ikinci yarıda oyun temposu düştü. Zeminin iyi olmasına rağmen sahada oluşan su birikintileri topun kontrolünü gittikçe zorlaştırdı. Kaymaklı’ya ilk golü kazandıran Zokou’nun şutu direkten dönerken Remzi ise girdiği bir mutlak gol pozisyonunu cömertçe harcadı.

Kaymaklı ikinci devrede birçok gol pozisyonuna girdi ancak şanssızlığın yanı sıra son vuruşlardaki beceriksizliği maçın uzatmalara gitmesine neden oldu.

Uzatma dakikalarında sahanın en iyilerden biri olan Zokou kendisinin ve takımın ikinci golünü kaydetti. Yeşil siyahlılarda Mehmet Kaygısız’ın sakatlanıp oyundan çıkması, Yenicami’nin hücumda daha etkili olmasını sağladı. Ancak Remzi ile girilen pozisyonlar değerlendirilemeyince Yenicami’nin en iyilerinden biri olan Ünal yeniden sahneye çıktı ve maç seri penaltı atışlarına kaldı. Seri penaltı atışları sonunda ise Piro’nun iki penaltı kurtarması Kaymaklı’ya kupayı getirdi. 

Kaymaklı’da sakatlanana kadar Mehmet Kaygısız ile Bahadır ve Zokou’nun performansı yeşil siyahlıların kupaya uzanmasındaki en büyük faktördü.

Böylesine sağanak yağmur altında oynanan maçta futbolcuların ortaya koydukları performans gerçekten alkışlanacak bir olaydı.

Girne 20 Temmuz Stadı’nda zeminin de güzel olması dışında maçı izlemeye gelen sporseverler kapalı tribünün içinde kenarlardan kaçarak balık istifi ortalara toplandı. Maçın başında bazı taraftarlar yer bulamadığından sahayı terk ederken devre arasında ise tuvaletler de kuyruklar oluştu.

Sonuç olarak sahadaki futbolun keyif verdiği karşılaşmada Kaymaklı 7’nci kez kupayı müzesine götürdü. Ve başkanlığı bırakacak olan Ali Başman’a futbolcuları sözünü tuttu ve “Kupa ile geldik kupa ile gideceğiz” diyen Başman’a büyük mutluluk yaşattı.

Yalnız şunu söylemeden geçemeyeceğim. Final maçlarında taraftarı düşünüyorsak eğer bu finalleri Lefkoşa Atatürk Stadı’nda oynatmalıyız. Ancak dün bu maç Atatürk Stadı’nda olsaydı ve bu sağanak yağmur yaşansaydı final ertelenirdi. Ondan dolayı bir an önce Lefkoşa Atatürk Stadı’nın zemininin onarılması gerekiyor.

Girne 20 Temmuz Stadı’nın altyapısı sahada çok göl oluşmasını engelledi. Ancak tribünlerin yetersizliği bana şunu hatırlattı: 1974’te Girne 20 Temmuz Stadı ne ise şu anda o, üzerine hiçbir şey koymadık…

 

 


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı